ЛШ: Јувентус и Баерн М. со пресврт до три бода, Ц. звезда „настрада“ во Лондон

Со двата гола на Пауло Дибала, италијанскиот првак го совлада Локомотив Москва со 2:1, Баварците подобри од Олимпијакос во Пиреја со 3:2, Тотенхем со пет гола ги испрати „црвено-белите“ кон Белград

Еуфорија во Белград, молк во Лондон: Ц. Звезда со пресврт до победа, дебакл на Тотенхем

Српскиот првак имаше негатива од 0:1 (стрелец Рубен Семедо 37’) по првото полувреме во дуелот со Олимпијакос, но на крајот славеше со 3:1 за прва победа во групата Б и пробив до второто место на табелата. Фудбалерите на Баерн Минхен демонстрираа фантастична моќ во Лондон каде го понижија Тотенхем со 7:2 во „убавицата“ на вечерта во второто коло во Лигата на шампиони. Четири гола за Баварците постигна Серж Гнабри, сите четири во второто полувреме

Плејоф за ЛШ: Ц. Звезда и Динамо З. во фудбалскиот рај на УЕФА (Видео)

Српскиот првак го елиминира Јанг Бојс (1:1 и 2:2) и по вторпат во низа ќе биде дел од групната фаза, хрватскиот шампион, пак, беше подобар во двомечот со Розенборг (2:0 и 1:1). Во групната фаза ќе игра и Олимпијакос по двете победи (4:0 и 2:1) над Краснодар

Квалификации за ЛШ: Ц. Звезда на пенали го исфрли Копенхаген, Динамо З. со четири гола до 4. коло

Белграѓани по дури 22 изведени пенала на „Паркен арена“ го елиминираа данскиот првак (прв меч 1:1, реванш 1:1 - 7:6) и во плејофот ќе играат со Јанг Бојс, хрватскиот првак, пак, со 4:0 го декласира Ференцварош во Будимпешта. Аријан Адеми стрелец и асистент за „модрите“ кои ги очекува двомеч со Розенборг

Квалификации за ЛШ: Ц. Звезда не го проби бункерот на Судува, Селтик пресилен за Сараево

Белградските „црвено-бели“ одиграа 0:0 на гостувањето во Литванија додека, пак, претставникот на БиХ чиј капитен е Крсте Велкоски загуби пред своја публика од шкотскиот гигант со 1:3

Финале во АБА лигата: Будуќност се избори за мајсторка во Белград

Црногорскиот тим го одбрани домашниот терен против Црвена звезда, славеше со 84:80 (по четвртини: 20:25, 15:13, 22:20, 27:22) и израмни на 2:2 во финалната серија за шампионската титула. Решевачкиот петти меч е во понеделник во почеток во 19 часот

Плејоф за титула во АБА лига: Будуќност намали на 2:1 против Црвена звезда

Црногорскиот состав славеше со 80:72 што е негов прв триумф во шесте меча со „црвено-белите“ во оваа сезона. Наредниот меч меѓу двата тима е во петок од 19 часот и со евентуална победа на екипата од Подгорица ќе следува мајсторка во Белград