Уапсена наставничка во Њујорк: Вакцинирала ученик против ковид-19 во домашни услови

Американската наставничка Лора Русо од Њујорк се соочува со затворска казна до четири години, бидејќи вакцинирала ученик против ковид-19 во домашни услови, иако формално нема медицински...

Напад со метален предмет: Професор му дупнал глава на средношколец во гимназијата „Ибраим Темо“ во Струга

Професор во средното училиште „Ибраим Темо“ во Струга денеска околу 13:30 часот повредил ученик со метален предмет. Момчето било примено на Хируршкото одделение со повреда на...

Ниту еден ученик не се заразил во училиште, покажување со прст на ученик не носи добро никому, вели Царовска

Во моментов, со физичко присуство, настава посетуваат над 233.000 ученици во државата. Посакувам тој процент на заразени да остане во периодот кој следи, истакна Царовска. Директорката на...