Мерцедес ќе стартува пред Ферари: Утрово во Кина се вози 1.000 трка во Ф1

Од пол-позиција по седми пат во кариерата ќе тргне Валтери Ботас, во првиот ред ќе биде и Луис Хамилтон. Зад нив ќе бидат Фетел и Леклер. Трката на патеката во Шангај е закажана за 08,10 часот по средноевропско време

Мерцедес пред Ферари: Ботас и Хамилтон пред Фетел и Раиконен во Сочи

Финецот Валтери Ботас го извозе најбрзиот круг во квалифиакциите за ГН на Русија (1:31:387 минути), десно од него во првиот стартен ред ќе биде клупскиот колега Луис Хамилтон кој забележа 0,145 стотинки послабо време. Трката е утре попладне од 13.10 часот

Ботас по настапот во Австрија: Одличен викенд, пол-позиција и победа

Финскиот пилот на Мерцедес тргна прв на автодромот „Ред Бул ринг“, стартната предност ја задржа во текот на сите 71 круг и на крај ја прослави втората победа во сезоната пред Фетел и Рикардо. Хамилтон остана без подиум