Ковачевски и Петков најавуваат иднина, ослободена од минатото преку практично зајакнување на соработката

Оптимизам за нов почеток во обидите за надминување на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија и одблокирање на процесот за почетокот на преговорите на земјава со...

Ковачевски – Брнз: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз. „Амбасадорката Брнз му го честиташе изборот...

Лекарите бараат Владата да ја одложи школската година за две недели: Имаме над 16.000 активни на ковид, најмногу во Скопје

Во ЛДП, партијата која денеска излезе со предлог во новата Комисија за заразни болести да влезат и професорите д-р Никола Пановски и д- р Драган Даниловски...

Ковачевски: Со Петков ќе разговараме за иднината, историјата да им ја оставиме на историчарите

Справувањето со енергетската и здравствената криза и подобрување на животниот стандард на граѓаните ќе биде фокусот на новата Влада предводена од мандатарот Димитар Ковачевски. Ковачевски претпладнево...

Примопредавање во Владата: Ковачевски претпладнево ја преземa премиерската функција од Заев

Во Владата на Република Северна Македонија денеска ќе се изврши примопредавање на функцијата и кабинетот помеѓу досегашниот премиер Зоран Заев и новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски. Во...

Прифатени нови 67 Авганистанци на привремен престој, моментно во земјава има 579

На Меѓународниот аеродром Скопје денеска пристигна група од 67 граѓани на Авганистан, вработени во организациите Национален демократски институт (NDI) и Националната фондација за демократија (NED) и...

БЕГ: Имаме средства за набавка на гас до утре, Владата да го преземе парното греење

Во тековната грејна сезона, при тешка енергетска криза, успешно се справувавме со предизвикот да обезбедиме континуирана испорака на топлинска енергија во топловодната дистрибутивна мрежа и корисниците...

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

На денешната 133-та седница, Владата донесе Одлука за преземање на мерка за обезбедување на дополнителни количини на електрична енергија во услови на постоење на кризна состојба...

Ковачевски: Нивото на политичка култура треба да се подигне, да зборуваме за решенија во интерес на граѓаните

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во интервју за „Топ тема“ на ТВ Телма, истакна дека нивото на политичка култура во земјата треба да се подгигне и...