Од што се плаши Путин?

Анализа: Голем проблем за Путин во овие околности е и падот на неговата популарност во Русија. Еден од најчестите аргументи на руската дипломатија за распоредувањето на...

Путин: Подготвени сме да продолжиме со преговорите во насока на деескалација на тензиите

Рускиот претседател денеска се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да продолжи да работи со Западот на безбедносните...

Џонсон со порака до Путин: Инвазија на Украина би била „катастрофален потег“

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“. Портпарол на премиерот истакна дека Велика Британија...

Теми на разговор меѓу Бајден и Путин: Украина, НАТО, енергија, Навални, контрола на оружје, сајбер напади…

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе одржат видео-конференција. По нивниот состанок во Женева во јуни, листата на спорни прашања меѓу...

Разговори за Украина: Вчера Блинкен со Зеленски, денеска Бајден со Путин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски во пресрет на телефонскиот разговор меѓу претседателот Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир...