Мицкоски и на новиот директор на ИРИ Крис Бренан му кажа дека се потребни предвремени парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со Стефан Андоновски член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, денеска остварија средба со новиот директор  на Меѓународниот Републикански Институт Крис...

Богоев: Со барањето да нема техничка Влада, ВМРО-ДПМНЕ признава дека сега државата може да организира фер и демократски избори

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев, при гостувањето во „Утрински брифинг “во врска со иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на техничката влада потсети дека потребата за техничка...

Македонска политичка сцена: ВМРО-ДПМНЕ утре ќе достави предлог за укинување на техничката влада, за СДСМ нема предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето за предвремени парламентарни избори, наспроти ставот на власта дека ќе се оди на редовни избори во 2024 година оти соочување со волјата...

МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ дека му е издаден македонски пасош на Радое Звицер кој се поврзува со планирање на атентат врз Вучиќ

Министерството за внатрешни работи (МВР) најостро ги демантира дезинформациите пласирани од ВМРО-ДПМНЕ дека на извесен Радое Звицер, му бил издаден македонски пасош. Потсетуваме, велат од МВР,...

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ треба да научи што е инфлација, таа партија само критикува, а не нуди ниту едно решение

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 телевизија истакна дека Владата ги замрзна цените на основните продукти за да спречи ценовен шок од...

Ковачевски: Од првиот ден кога станав претседател на СДСМ од ВМРО-ДПМНЕ изнесуваат невистини, a за секоја одлука тие одат во Будимпешта

Мојата биографија е достапна на интернет, достапна е на Универзитетот каде што работам, достапна е во компаниите каде што работам повеќе од 10 години, јас сум...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ забораваат да кажат дека ја поскапеа струјата за 100% и ја укинаа евтината тарифа без енергетска криза

Денес, Владата предводена од СДСМ и во услови на глобална енергетска криза презема низа мерки за справување со истата како и заштита на животниот стандард на...

Костадиновска Стојчевска за ТВ 24: Опозицијата и по нивното фијаско со ново мнозинство, продолжува да блокира закони во Собранието

Потпретседателката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во интервју за телевизија 24 изрази надеж дека опозицијата ќе смогне сили и ќе се откаже од намерата да ги...

Совет на Град Скопје: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ со барање за враќање на имињата на улици од мандатот на Трајановски

Враќање на старите имиња на улици, плоштади, мостови и булевари од времето на екс градоначалникот Коце Трајановски, побара советничката групата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе предложат законски измени за стопирање на увоз на тутун додека не се продаде домашниот

Градоначалниците од регионите во кои се одгледува тутун и е една од поглавните егзистенцијални гранки во општините, денес се собраа на координативна средба на која се...

СДСМ: Арсовска врши груба партизација на јавни институции, предлага лица од режимот на високи функции

Градоначалничката на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска со полна пареа тргна во груба партизација на јавните установи и Јавните претпријатија под надлежност на Градот, реагира...