По објавата за нов ковид сој во Јужна Африка: Светските берзи паднаа за околу три отсто

Цените на акциите на европските берзи утрово паднаа за околу три отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат од последиците од ширењето на новата варијанта на коронавирусот. Индексот STOXX...

Ковид-19 пандемија: Стапката на смртност опаѓа, европските акции растат

Акциите на холандската компанија „Филипс“ на денешното утринско тргување пораснаа за 2,7 отсто, додека на францускиот конгломерат „Вивенди“ за 4,5 отсто. Паневропскиот STOKS 600 индекс, утрово во 7:01, забележа скок за 0,4 отсто, откако во петокот беше „заклучен“ со највисок двонеделен процентен раст од 2015 година, пренесува агенцијата „Ројтерс“

Истражување: Манчестер Сити е првиот тим од милијарда евра

Ова го покажа истражувањето на Меѓународниот центар за спортски истражувања (ЦИЕС) со седиште во Нојшател, Швајцарија. Неговите стручњаци дојдоа до пресметка дека менаџерот Пеп Гвардиола потрошил 1,14 милијарди евра за „граѓаните“. Најголемиот јаз во вредност на клубови го има во Примера во која Реал Мадрид има 148 пати поскап тим од финансиски најслабата Мајорка

Вредност изразена во милијарди: Манчестер С. најскап клуб во Англија

„Граѓаните“, според финансиското истражување што го објави „Би-Би-Си“, „тежат“ 2,364 милијарди фунти или 277 милиони повеќе од градски ривал Манчестер јунајтед кој во текот на сезоната загуби 376 милиони и падна на второто место со 2.087 милијарди фунти