Во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“, денеска во Битола во големата сала на Центарот за култура започна Детската програма и ученици од неколку основни битолски училишта.

На програмата се „Трага од Дивеч“ кој е дел од официјалната компетиција, на Јоланта Дилевска, која прв пат учествуваше на фествалот во 2006 година, со филмот „Момчето на галопирачкиот коњ“, а има освоено и Златна и и Сребрена Камера 300.

Филмот „Трага од дивеч“ е во режија на Агњешка Холанд, а се работи за втора соработка на Јоланта Дилевска со таа режисерка.

Одбележувајќи јубилеј од 70 години, фестивалот на фестивалот се прикажува и новиот документарен филм „Тоа беше добар филм“ во продукција на МРТ, кој е реализиран со помош од Кинотека на Македонија.

Се работи за документарен филм составен од интервјуа со актуелни филмски работници од Македонија, како и инсерти од постари архивски материјали на филмови и личности од македонската филмска индустрија.

Синоќа во чест на големиот италијански мајстор на кинематографијата, Џузепе Ротуно, добитник на наградата „Златна камера 300“ за животно дело на 38. ИФФК „Браќа Манаки“, во малата сала на Центарот за култура во Битола, мастерклас одржа неговиот некогашен студент и актуелен член на жирито за главните награди на фестивалот, кинематограферот Лука Коасин.

Со приказ на повеќе документарни фотографии и инсерти од филмските ремек-дела, кинематограферот Коасин ги откри тајните на карактерот и на занаетот на еден од најзначајните италијански мајстори на кинематографијата, Џузепе Ротуно, главно зборувајќи за неговата работа со легендарните Лукино Висконти и Федерико Фелини, но беа откриени детали и од работата со режисерите Роберто Роселини, Виторио де Сика, Боб Фос, актерите Марчело Мастројани, Клаудија Кардинале, Ален Делон и многу други.

Од официјалната програма, денеска на програмата се филмовите „Жаба“ и „Од ништо“, како дел од официјалната компетиција за „Златна камера 300“.