Вооружените сили на Украина елиминираа повеќе од 1.800 руски напаѓачи на југот на Украина во последните две недели. Ослободени се територии од речиси 500 квадратни километри, изјави Наталија Хуменjук, шеф на заедничкиот координативен прес-центар на одбранбените сили на југот на Украина, јавува Укринформ.

Таа додаде дека, додека се повлекувале, Русите минирале дел од територијата.

„Напредувавме во различни области од четири до неколку десетици километри. Ослободивме области од околу 500 квадратни километри. Можеме да тврдиме дека населбите во регионот Херсон – Високопилија, Нововознесенске, Билохирка, Сухи Ставок и Миролиубивка се веќе ослободени денеска и се под украинско знаме. Сепак, гранатирањето на овие области сè уште трае. При повлекувањето, непријателот минираше дел од овие области, така што сите локални жители треба да бидат внимателни. Во текот на изминатите две недели, елиминиравме повеќе од 1.800 напаѓачи, повеќе од 500 единици оклопни возила, 122 тенкови, два авиони, два хеликоптери само во јужниот правец и околу 10 крстаречки ракети“, информира Хуменjук.

Таа исто така додаде дека Русите, со цел да го зголемат психолошкиот притисок, продолжуваат со гранатирање на украинските територии.

„Тие навистина продолжуваат да го гранатираат регионот на Миколаев, особено, ова се однесува на населените места долж линијата за контакт и областите на Криви Рих и Никопол. Тие се обидуваат да го зголемат психолошкиот притисок за да разјаснат дека нивното повлекување под наш притисок не значи ништо“, рече Хуменjук.

Како што е соопштено, речиси целосно опколени на југот на Украина, руските трупи бараат начин да го положат оружјето и да се предадат.