Формула 1 шампионатот во 2020 година ќе биде со рекорден број на трки. Календарот за наредната сезона опфаќа дури 22 дестинации (една повеќе од оваа година) додека редуциран е број на тестирања пред сезоната.

Виетнам на 5 април и Холандија на 3 мај ќе бидат домаќини на двете нови трки во „возниот ред“ од кој излезе Германија. На сметка на нив, се намалува обемот на зимските претсезонски тестови какви во наредната година ќе има два тридневни (досега беа по четири дена) и двата во Барселона од 19 до 21 февруари и од 26 до 28 февруари.

Новото Ф1 првенството ќе почне на 15 март со ГН на Австралија и ќе заврши со трката за ГН на Абу Даби на 29 ноември.

Календар во Формула 1 шампионатот за 2020 година

19-21 февруари/прв претсезонски тест во Барселона

26-28 февруари/втор претсезонски тест во Барселона

15 март (Мелбурн)/ГН на Австралија

22 март (Шакир)/ГН на Бахреин

5 април (Ханој)/ГН на Виетнам

19 април (Шангај)/ГН на Кина

3 мај (Зандворт)/ГН на Холандија

10 мај (Барселона)/ГН на Шпанија

24 мај (Монте Карло)/ГН на Монако

7 јуни (Баку)/ГН на Азербејџан

14 јуни (Монтреал)/ГН на Канада

28 јуни (Ле Кастеје)/ГН на Франција

5 јули (Шпилберг)/ГН на Австрија

19 јули (Силверстон)/ГН на Велика Британија

2 август (Будимпешта)/ГН на Унгарија

30 август (Спа)/ГН на Белгија

6 септември (Монца)/ГН на Италија

20 септември (Сингапур)/ГН на Сингапур

27 септември (Сочи)/ГН на Русија

11 октомври (Сузука)/ГН на Јапонија

25 октомври (Остин)/ГН на САД

1 ноември (Мексико сити)/ГН на Мексико

15 ноември (Сао Паоло)/ГН на Бразил

29 ноември (Јас Ајленд)/ГН на Абу Даби