Министерството за труд и социјална политика (МТСП) во техничката Влада ќе остане празно до изборите, откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не даде нов предлог за оваа позицијата по разрешувањето на техничката министерка, Рашела Мизрахи.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски на прес-конференција во седиштето на партијата соопшти дека нема да предложат ново име бидејќи, како што рече, не сакаат да учествуваат во игрите на Зоран Заев и Оливер Спасовски.

„Тоа беше една процедура во која слугата на Заев, Оливер Спасовски, на начин на кој ги прекрши сите закони и политички договори, се обиде да го затскрие моментот кога јавноста и пратениците слушаа како всушност Зоран Заев го советувал Бојан Јовановски, како објаснува дека знаел за делувањето на „Меѓународниот сојуз“ и ја помагал работата на телевизијата. Сето тоа се обиде да го сокрие со смената на најдобриот министер во Владата, Рашела Мизрахи. Тој чин ние не го признаваме и немаме намера да бидеме дел од оваа игра на која основен сценарист е Зоран Заев, а извршител Спасовски“, рече Мицковски.

По разрешувањето на Мизрахи во Собранието, техничкиот премиер Оливер Спасовски испрати барање до ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика, но до распуштањето на Собранието таков предлог не дојде од страна на опозициската партија.

Во ваква ситуација, со овој ресор до изборите би требало да раководи дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ, која е предлог на СДСМ, а по изборите и до изборот на новата Влада, раководењето со ресорот треба да го преземе редовниот заменик-министер во МТСП, Ѓонул Бајрактар.

Техничката министерка Рашела Мизрахи беше разрешена на предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски поради непочитување на уставното име на јавните настапи, односно поради таблата со името „Република Македонија“ пред која држеше прес-конференции. Владата соопшти дека Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања и на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика. Овие решенија беа поништени на последната владина седница.