Во регионот Херсон, 38-годишен маж загина, а седумгодишно дете е меѓу повредените во руското гранатирање на 14 декември, пренесува Укринформ.

„Цивил – 38-годишен маж – е убиен во регионот Керсон. Меѓу повредените има и седумгодишно дете. Многу куќи беа оштетени, изгореа автомобили“, објави на Фејсбук Дмитро Плетенчук, портпарол на одбранбените сили на Херсон.

Подоцна, тој додаде дека уште една жена била пронајдена мртва во Керсон. Според него, ова е геноцид.

Како што беше соопштено, на 14 декември, руските напаѓачи ја погодија зградата на Регионалната воена управа на Херсон со MLRS, при што беа оштетени два ката.

Во текот на денот, непријателот изврши 23 воздушни напади и седум ракетни напади врз цивилната инфраструктура на градовите Курахове и Костијантинивка, регионот Донецк, се наведува во извештајот на Генералштабот на вооружените сили на Украина за 14 декември, 18 часот, објавен на Фејсбук.

Како што беше наведено, Русите извршија и повеќе од 10 напади со MLRS, особено врз градотХКерсон.

Покрај тоа, непријателот лансираше борбени беспилотни летала Шахед-136/131 од иранско производство од правецот на источниот брег на Азовското Море за да ги погоди критичните инфраструктурни објекти во регионот на Кијив. Сите 13 непријателски беспилотни летала беа соборени.

Генералштабот известува дека непријателот ги фокусира своите напори на изведување офанзивни операции во правците Бахмут и Авдиивка, подобрувајќи ја својата тактичка позиција во правците Купјанск и Лиман.

Во правците Волин и Полисија, ситуацијата не е значително променета и не се откриени знаци за формирање на непријателски офанзивни групи.

Во насоките Сиверски и Слобожански, непријателот ги гранатираше областите на населените места Леонивка, Бучки и Хаи во регионот Чернихив; Середина-Буда и Кучеривка во регионот Суми; Хлибоке, Старица, Новомлинск и Дворична во регионот Харкив. Непријателот лансираше борбен дрон во близина на Киндративка, регионот Суми.

Во правец на Купјанск, позициите на Украинците во близина на Кисливка и Котлијаривка, регионот Харков, и Новоселивка и Стелмахивка, во областа Луганск, беа погодени со тенкови, минофрлачи, цевче и ракетна артилерија.

Во правец на Лиман, областите Плошчанка, Невске, Червонопопивка во регионот Луганск, Диброва и Хрихоривка во Доњецката област беа под непријателски оган.

Во насока Бахмут, непријателот ги гранатираше, особено, областите Андриевка, Блаходатне, Пидородне, Бахмут, Клишчиивка, Била Хора, Курдиумивка, Дилиивка, Мајорск и Њујорк во регионот Доњецк. Русите извршија воздушен напад кај Ступочка.

Во правец на Авдиевка, напаѓачите отворија оган од тенкови, минофрлачи, повеќецевки  орудија и ракетна артилерија врз позициите на украинските војници во близина на Невелске, Краснохоривка, Маринка и Новомихаиливка во Донецката област.

Во насока Новопавливка, украинските трупи беа под оган во близина на Вуледар, Новокраинка, Пречистивка, Велика Новосилка и Нескучне во Донецката област.

Во правците Запорижја и Херсон, руските окупатори продолжуваат да ја гранатираат цивилната инфраструктура на населените места на десниот брег на реката Днипро. Беа погодени областите на 28 населени места, особено Вримивка и Новосилка во регионот Донецк; Хулиајпилске, Новоданиливка, Мали Шчербаки и Камјанске во регионот Запорижја; Тиахинка, Херсон, Токаривка, Молодижне и Берехове во регионот Херсон.

Во текот на денот, украинските воздухопловни сили извршија седум напади врз кластерите на непријателскиот персонал, оружје и воена опрема и три напади врз позициите на противвоздушните ракетни системи на окупаторот.

Ракетните и артилериските трупи на одбранбените сили на Украина погодија две командни пунктови и осум непријателски персонални групи.

Според извештајот на Генералштабот на вооружените сили на Украина објавен на Фејсбук, од 24 февруари до 14 декември, вооружените сили на Украина елиминирале околу 96.000 руски напаѓачи, вклучително и 740 војници во текот на изминатиот ден.

Подготви: Д. Мишев

Извор: Цивилмедиа