Американската ѕвезда Леонардо Ди Каприо го повикува светот да ги смени своите потрошувачки и прехрамбени навики, да гласа со размислување и да сфати дека ова се последните мигови за да се сопре глобалното затоплување.

Денес во Лондон Ди Каприо ќе го промовира својот документарец наречен «Пред потопот».

Не купувајте повеќе производи кои содржат масло од палма, говедското месо заменете го со пилешко, зеленчук и овошје.

Договорот од Париз, кој пред една година го потпишаа 195 земји помеѓу кои и Македонија, против глобалното затоплување треба да стапи на сила на почетокот на ноември. Во својот документарец Ди Капри ого води гледачот низ целиот свет на средби со експерти и политичари. Преку разговорите со нив се презентира проблемот и се бараат решенија.

Македонија го потпиша климатскиот договор од Париз. Политичарите треба да сторат се за да се намали употребата на јагленот.

Тука се Бил Клинтон, Бан Ки-мун, Папата Францис, Барак Обама… Кој вели дека глобалното затоплување е сега «прашање на национална безбедност» и дека сега треба да се реагира.

«Се зависи од нас» е мотото на филмот.

Помеѓу решенијата што ги препорачува документарецот се препорачува да не се купуваат повеќе производи кои содржат масло од палма, наместо говедско месо треба да јадеме се повеќе пилешко, зеленчук и овошје.

Политичарите треба да се направат се за да се намали употребата на јагленот и државите да се свртат кон соларна енергија и ветер.

«Пред потопот» ќе може да се гледа на «National Geographiс» по 21 ноември.