Украинскиот претседател Володимир Зеленски го коментираше новото ласерско оружје што Русија наводно веќе го користи во Украина.

„Тоа е знак за нивниот неуспех. Русите бараат ‘wunder-waffe’“, се осврна Зеленски на фразата што означува потрага по чудесно оружје што потенцијално би можело да го смени текот на Втората светска војна во корист на нацистите.

Реакцијата на Зеленски следи како одговор на тврдењето на руски функционер дека технологија која е способна за рушење дронови е веќе е широко распоредена на бојното поле.

Кремљ често покажува нови прототипови на технологија, но тие ретко можат да се видат на бојното поле. За потсетување, Русија вчера откри дека во Украина користи нова генерација на моќно ласерско оружје за горење на беспилотни летала.

Јуриј Борисов, заменик-премиер задолжен за воен развој, на конференција во Москва рече дека ласерот „Пересвет“ веќе е на терен и може да ги заслепи сателитите до 1.500 километри над Земјата. Тој додаде дека веќе има помоќни руски системи од „Пересвет“, кои можат да спржат беспилотни летала и друга опрема. Борисов изјави дека вчера било извршено тестирање на оружје со кое дрон на пет километри оддалеченост бил испржен во рок од пет секунди.