Дури 101 излетување на возила од автопатот на подрачјето на СВР Тетово имало од почетокот на годината досега, а голем дел завршиле фатално по учесниците во сообраќајот, според неофицијални информации.

СВР Тетово ги објави деталите за сообраќајката којашто се случи денеска на автопатот Скопје-Тетово, а во која едно лице го загуби животот.

– Денеска (21 октомври) околу 10.50 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека на автопатот Скопје-Тетово, во близина на Добарски натпатник, односно месноста „Еребино“, патничко моторно возило „тојота рав“ со американски регистарски ознаки, управувано од Ф.Л.(45) од тетовско Доброште, излетало од коловозот. Во несреќата, Ф.Л. се здобила со тешки телесни повреди од кои починала на местото. Во тек е увид што го води Јавен обвинител, а во кој учествува и екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово – информираа од СВР Тетово.

Инаку, жената што настрада живеела и во САД.

FOTO Алсат-М

Дури 101 излетување на возила од автопатот на подрачјето на СВР Тетово било регистрирано од почетокот на годинава досега, според неофицијални информации.

Од СВР Тетово уште еднаш апелираат до возачите да ја прилагодат брзината со која сообраќаат на патиштата.

– Зачудува што и покрај толку сообраќајни контроли, секој ден има редовни акции на сообраќајната полиција за проверка на брзината на движењето на возилата, …Освен засилени локални контроли, се вршат и републички сообраќајни контроли и радарот е нон-стоп во функција, повторно има многу пречекорувања на брзината. Затоа повторно апелираме до возачите многу да внимаваат и да не возат пребрзо. Еве за илустрација, на автопатот Тетово – Гостивар каде максимална дозволена брзина е до 80 километри на час, имало возачи кои возеле и над 200 километри на час, според тоа што забележал радарот! – додаваат од СВР Тетово.

(Љ.Б.)

 

 

 

 

 

овој се  движат  имаме доста

, дури 101 излетување од автопат годинава аза девет Дури 101 излетување од пат годинава СО ДЕТАЛИ ЗА СООБРАЧАЈКАТА тетово

во изминативе 9 месеци,

 

излетувања за 9 месеци 101 излетување од наси извори, дури во 216 сообрајќи несреки прицина е неприлагодена брз на подр свр тетово,

 

 

 

 

 

Денеска (21 октомври) околу 10.50 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека на автопатот Скопје-Тетово, во близина на Добарски натпатник, односно месноста „Еребино“, патничко моторно возило „тојота рав“ со американски регистарски ознаки, управувано од Ф.Л.(45) од тетовско Доброште, излетало од коловозот. Во несреќата, Ф.Л. се здобила со тешки телесни повреди од кои починала на местотоВо тек е увид што го води Јавен обвинител, а во кој учествува и екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.  
                                                        apel do vozaci да прилагодат брзина имаме доста

излетувања за 9 месеци 101 излетување од наси извори, дури во 216 сообрајќи несреки прицина е неприлагодена брз на подр свр тетово,