Во средата вечерта, повеќе украински борци беа евакуирани од Азовстал. Неколку автобуси придружувани од руската армија го напуштија просторот на челичарницата.

Не е јасно колку борци се уште се во фабриката за челик.

Г7 денеска за финансиите на Украина

Министрите за финансии на Г7 денеска ќе се состанат во Германија за да изработат план за зајакнување на украинската економија зафатена од војната. Американскиот министер за финансии Џенет Јелен пред состанокот во Кенигсвинтер изјави дека она што е досега договорено „не е доволно“ и ги повика американските партнери „да ни се придружат во зголемувањето на нивната финансиска поддршка“.

Соединетите Држави постигнаа напредок со пакетот помош од 40 милијарди долари за надополнување на касите во Киев и воените продавници. Јапонија во четвртокот наутро објави дека ќе ја удвои помошта за Украина на 600 милиони долари во координиран потег со Светската банка.

Еден цивил е убиен во украински напад врз областа Курск

Украинските сили рано утринава гранатираа погранично село во областа Курск во западна Русија, а во нападот загина најмалку еден цивил, изјави гувернерот на областа Курск, Роман Старовоит. Тој рече дека има и повредени на кои им била укажана прва помош.

Гранати ја погодиле дестилеријата во село Теткино и уште неколку објекти, наведе тој на апликацијата Телеграм.

-Уште еден непријателски напад на Теткино, кој се случи во мугрите, за жал заврши со трагедија. Во моментов е познато дека има најмалку една цивилна жртва. Според првичните податоци, станува збор за возач на камион кој донел суровини во дестилеријата, соопшти Старовоит.