Си-Ен-Ен во својата најнова анализа за Германската канцеларка Ангела Меркел на три дена до неделните избори,излезе со опсежен текст за политичката траекторија на жената што Германците ја нарекуваа „Мути“ или „Мајка на нацијата“. Во анализата се користени изјави на биографот на Меркел Ралф Болман кој е и  автор на авторитетната биографија на Меркел: Ангела Меркел: Канцеларката и нејзиното време “. Од жена која беше „понижувана“ во политички аспект, до жена на која тешко дека ќе и се најде замена во некој од тројцата кандидати номинирани во трката за иден канцелар на Германија.

Ангела Меркел беше отпишана многу пати во нејзината кариера – од политичките ривали, преку нејзините партиски членови па се до медиумите.

Тешко е да се замисли денес, дека германската високо- почитувана канцеларка се подготвува да се повлече по повеќе од 15 години на врвот, но во раните фази на нејзината кариера Меркел редовно беше омаловажувана и презирана – дури и од оние кои наводно биле на нејзина страна.

Штитеничката на тогашниот канцелар Хелмут Кол, Меркел беше позната како „мејн Мадел“-„мојата девојка“.

„Таа секогаш беше потценувана од нејзините непријатели и од другите политичари, но кога сфатија дека жената од исток е способна да ја игра оваа игра на моќ, веќе беше предоцна“, изјави за Си-Ен-Ен, Ралф Болман, автор на авторитетната биографија на Меркел: Ангела Меркел: Канцеларката и нејзиното време “.

Медиумите само додаваа кон ова мнение, дека не била сериозен политички кандидат.

На едно од нејзините најрани настапи во медиумите како нов водач на десноцентристичката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Берлин во 2001 година, Меркел не се појави соодветно на нејзината длабочина.

Непријатна, пред светлина и камерите на печатот, изгледаше дека не знае каде да погледне или што да прави со рацете, и даде површни, здодевни одговори на новинарските прашања. Разговарајќи потоа, многу присутни (претежно машки) новинари се согласија: Оваа жена никогаш не би била канцелар.

Но, што знаеја тие? Меркел продолжи да обезбедува четири мандати, со што стана една од канцеларите со најдолг стаж во германската историја-само Кол, нејзиниот ментор, на кој таа на крајот му го сврте грбот, служеше подолго од неа.

По две децении, таа ја зацврсти својата позиција како постара државничка, водејќи ја својата нација низ серија потенцијално катастрофални кризи.

Меркел прогласена за најмоќна жена во светот неколку пати, исто така, одигра клучна улога на меѓународната сцена, помагајќи да се справат со глобалната финансиска криза, бегалската криза и војната во Украина.

Додека Германија се подготвува да излезе на избори овој викенд за да избере нова влада, и нејзин наследник, не е јасно дали некој од оние што застанаа да ја заменат-Армин Лашет од ЦДУ на Меркел, Олаф Шолц од левоцентристичката социјалистичка партија(СПД) или Аналена Баербок од Зелените – ќе може да влезат во нејзините чевли.

Болман вели дека на светот сериозно ќе му недостасува постојаното лидерство на Меркел: “Мислам дека постои една заедничка работа во Германија и во странство: Таа се смета за гарант за стабилност. Во иднина, многу луѓе ќе погледнат назад во тоа време како – можеби последен пат – како на време на стабилност “.

Ангела Меркел положи заклетва како прва жена канцелар во Германија во ноември 2005 година.

Меркел која сега има 67 години, порасна во Источна Германија под комунизам и се обучи како научник, докторираше квантна хемија, пред да се пресели во политиката по падот на Берлинскиот ѕид. Таа освои место во Бундестагот, германскиот парламент, на првите избори по обединувањето.

Фото: teletrader.com

Во годините што следеа, Меркел не само што ќе стане првата жена канцелар на Германија, туку и ќе ја промени политиката на земјата засекогаш.

Сепак, кога ЦДУ победи на изборите во Германија во 2005 година, гостувајќи во ТВ-ток-шоуто „Кругот на слоновите“,актуелниот канцелар Герхард Шредер се чинеше дека ја отфрла Меркел, смеејќи и се на идејата дека таа ќе може да формира владина коалиција.

„Таа нема да успее да направи коалиција со мојата Социјалдемократска партија“, рече тој. „Не се залажувај“.

Меркел го држеше јазикот, но продолжи да го прави тоа, трпеливо и понуди време пред да работи на формирање на таканаречена „голема коалиција“ меѓу двете најголеми партии-ЦДУ и СПД-и, а со тоа, заврши Политичката кариера на Шредер. Несредената, неемотивна Меркел, како што ја нарекуваа, триумфираше.

„Има многу работи што ги научила од младоста … во ГДР, во комунизмот, затоа што мораше да ги крие своите вистински мислења, а не да каже нешто … таа е многу тивка личност, таа е трпелива“, изјави биографот на Меркел, Болман за Си -Ен -Ен.

Раните години на канцеларството на Меркел беа во голема мера несекојдневни. Германската економија полека доби сила по годините на стагнација. Но, во 2008 година, кога компанијата за инвестициско банкарство Леман Брадерс пропадна и светот се чинеше дека оди кон економска бездна, Германците се плашеа дека нивната нација зависна од извоз, може да потклекне.

Тогаш Меркел ја презеде функцијата, и стана менаџер за кризи во земјата.

На 5 октомври 2008 година, таа им рече на Германците: „Вашите заштеди се сигурни, федералната влада го гарантира тоа“. Нејзините смирувачки зборови наспроти невољата, помогнаа да се спречи трчање по банките и го означи почетокот на периодот на доверба за Германија, предводена од Меркел.

Нејзината влада започна краткорочна програма за работна сила, позната како „Курзарбејт“, која им помогна на компаниите да ги задржат своите вработени и персоналот со тоа што ќе ги натера да работат помалку часови, додека владата ги надополни разликите од тоа.

Програмата чинеше околу 6 милијарди евра, според Федералната агенција за вработување, но и помогна на Германија да избегне масовна невработеност и обезбеди германските компании да бидат во предност штом глобалната економија ќе закрепне, бидејќи ја задржаа својата квалификувана работна сила.

До моментот кога се појави грчката должничка криза во 2012 година, Германците имаа верба во својот канцелар, верувајќи дека таа може да се справи со тешкотиите.

Меркел ја презеде одговорноста, создавајќи гигантски фондови за да ја спаси не само грчката економија, туку и оние на другите држави од еврозоната, кои беа зафатени со долгови. Иако Грција и другите земји ги критикуваа драконските услови за спас, Меркел најверојатно ја спаси единствената валута.

“Европа ќе пропадне ако еврото пропадне. Европа победува ако еврото победи”, рече Меркел пред германскиот Бундестаг во 2012 година.

„Таа ги водеше Германија, Европа и, делумно, остатокот од светот низ ера на кризи – големи кризи – за кои никогаш не мислевме дека може да се случат во западната демократија“, вели Болман.

Но, иако Меркел се смета за смел и успешен менаџер за кризи, критичарите велат дека таа ризикува да ја отуѓи конзервативната гласачка база на нејзината партија, ЦДУ, со заземање позиции од центарот на лево за клучните теми, вклучувајќи нуклеарна енергија, надворешна политика и имиграција.

Владата на Меркел првично го стопираше планираното излегување на Германија од нуклеарна енергија, но таа ја смени таа одлука по катастрофата во Фукушима во 2011 година. Овој потег беше популарен кај левицата, но не и кај поддржувачите на ЦДУ.

Фото: ndtv.com

„Феноменот на Ангела Меркел во основа водење од позади“, вели Jулијан Рајхелт, управен уредник на најголемиот германски дневен таблоид-весник, десно ориентираниот БИЛД.

“Гледате каде одат луѓето и ги следите масите, не ги водите масите. Таа беше брилијантна во тоа.”

Истото честопати важеше и за надворешната политика, во која се намали улогата на Германија, во споредба со годините на Шредер.

„Германија сигурно удира под нејзината тежина кога станува збор за надворешната политика“, изјави Рајхелт за Си -Ен -Ен. “Ангела Меркел се обиде да ги игнорира сите поголеми конфликти и проблеми низ целиот свет колку што можеше подобро. Таа беше една од шампионите во игнорирањето на сите проблеми што беа толку очигледни во Авганистан и кои очигледно ќе не  погодат по повлекувањето”.

Веројатно, пикот на Меркел за меѓународно лидерство дојде летото 2015 година, кога стотици илјади бегалци, претежно расселени од граѓанската војна во Сирија, се упатија кон Европа.

Додека многу нејзини колеги лидери низ Европската унија се залагаа да се спречат масите да влезат на блокот, Меркел веруваше дека тој момент бара огромен хуманитарен одговор.

“Германија е силна земја. Ние постигнавме многу – можеме да го направиме тоа!” Меркел славно рече на прес -конференција во 2015 година, отворајќи ги вратите на нејзината земја за бегалците. „Ние ќе управуваме со ова, и ако нешто стои на патот, ќе го надминеме.

Германија на крајот дочека околу 1,2 милиони бегалци во текот на следната година и половина.

Хајо Функе, професор на Берлинскиот универзитет Фрај, смета дека отворањето на Германија и Европа пред напливот на луѓе во неволја беше едно од најголемите хуманитарни дејствија во германската историја.„Ова беше златен час на демократијата по Втората светска војна. Ова е наследството: Да се ​​биде не-националист”, рече Фанке за Си-Ен-Ен.

По повикот на Меркел за акција, многу Германци ги пречекаа барателите на азил со храна и облека; некои ги отворија своите домови за оние што го минаа напорното патување или им помогнаа да најдат работа.

Но, магијата на моментот, на крајот исчезна. Интегрирањето на новите бегалци почна да станува незгодна задача за Германија со која се полошо се справуваше.

Точно ова, ја наруши популарноста на Меркел дома и помогна да се поттикне подемот на екстремно десничарските политички сили, вклучително и на Алтернатива за Германија (АфД). АфД стана првата екстремно десничарска група избрана во Бундестагот, прв пат по 1961 година. На изборите во 2017 година беше трета, со 12,6% од гласовите.

Фото: businesslive.co.za

Додека Меркел навистина освои уште еден мандат како канцелар, слабите остварувања на нејзината партија на локалните избори, ја убедија дека е време за промени; во 2018 година таа објави дека ќе го предаде раководството на ЦДУ и дека нема да бара реизбор во 2021 година.

Во почетокот на 2020 година, кога се случи пандемијата „Ковид-19“, Меркел беше една од првите светски лидери што го призна обемот на здравствената закана што ја носи коронавирусот.

„Од германското обединување, не, од Втората светска војна, немаше предизвик за нашата нација што бараше од нас да се однесуваме толку многу солидарно“, изјави таа.

Меркел доби медал од Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на Светската здравствена организација, за време на отворањето на центарот на СЗО во Берлин, на 1 септември 2021 година.

Под нејзино водство, Германија брзо воведе строго заклучување, ја врати програмата „Курзарбејт“ за заштита на економијата и помогна да започне потрагата по вакцина.

Справувањето со пандемијата на Меркел и ја зголеми популарноста, бидејќи Германците уште еднаш научија да ја ценат тврдоглавата решеност на нивниот, честопати, потценет лидер.

DW

Во меѓувреме некои и натаму се сомневаат дали оние што се редат во редот да го заземат нејзиното место како канцелар ќе се совпаднат со нивниот претходник.

„Прашањето е: Кој ќе ја смени Меркел, и дали таа личност ќе ја има истата харизма и способност како и таа? Се прашуваше Бен Шрер, од Меѓународниот институт за стратешки студии (ИИСС) во интервју за Си -Ен -Ен претходно оваа недела. „Сојузниците се скептични, а Германците исто така се доста претпазливи во тој поглед.

Лашет, Шолц и Баербок можеби можат да се утешат од фактот дека експертите и политичарите, еднаш се посомневаа во способностите на Меркел.

Додека политичарот кој пристигна на местото на настанот како неискусен „Мадхен“ се подготвува да ја напушти светската сцена, гласачите во Германија се прашуваат кој ќе ја пополни празнината што ја остави жената што со љубов ја запознаа како „Мути“: Мајката на Нацијата.