Меркел и Шолц под канонада обвинувања за годинешниот извоз на оружје тежок над 9 милијарди евра

Владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел при напуштањето на позицијата, одобрила извоз на германско вооружување тежок милијарди евра, и тоа на земја која учествува во оружени...

(Видео) Меркел ќе ја напушти политичката сцена со музиката на Хилдегард Кнеф и на „божицата на панкот“ Нина Хаген

Веќе се е организирано за прошталната церемонија со која досегашната канцеларка на Германија , Ангела Меркел ја напушта политичката сцена. На церемонијата која ќе се одржи...

Ексклузивно интервју на Ангела Меркел за Дојче веле: Ќе се навикнете без мене

Во ексклузивно интервју за ДВ германската канцеларка во заминување Ангела Меркел зборува за климатските промени, прочуената реченица „Ќе успееме“, за малку меланхолија и примопредавањето на функцијата. Опуштена...

Меркел ги повика ММФ и СБ да спречат економски колапс во Авганистан-Германија ќе донира 600 милиони евра

Германската канцеларка Ангела Меркел побара меѓународна помош за да се спречи економски колапс на Авганистан. – Не може да биде цел на меѓународната заедница да гледа...

Меркел во проштална посета на Израел-се поклони пред жртвите на Холокаустот во меморијалниот центар Јад Вашем

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел денеска положи венец во Меморијалниот центар на холокаустот  „Јад Вашем“ стациониран во близина на Ерусалим, во спомен на шесте милиони...

Auf Wiedersehen Mutter Merkel-светот се збогува со канцеларката пред неделните избори за нов германски канцелар

Си-Ен-Ен во својата најнова анализа за Германската канцеларка Ангела Меркел на три дена до неделните избори,излезе со опсежен текст за политичката траекторија на жената што Германците...

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

Коментирајќи ја прошталната посета на регионот на канцеларката Ангела Меркел, Флоријан Бибер, професор во Центарот за југоисточни студии на Универзитетот во Грац, оцени дека главна порака...

Средба Заев – Меркел: Преговорите да започнат, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одложи

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево...

Холанѓаните се најголеми поддржувачи на Меркел за претседател на ЕС, Бугарите најголеми критичари

Голем број граѓани на ЕУ се подготвени да поддржат кандидатура на Ангела Меркел за следен претседател на Европскиот совет. Ова го покажува студија на Европскиот совет...

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија и Северна Македонија ги исполниле условите за членство во Европската Унија....