Австралиската полиција конфискува 1,2 тони метамфетамин, чија улична вредност се проценува на 802 милиона долари.

Ова е најголемата заплена на дрога во земјата досега.

Метамфетаминот бил запленет во западниот дел на Австралија по сложена истрага, во која учествувале повеќе агенции, а против осум лица, државјани на Австралија, се поднесени обвиненија.

Полицијата соопшти дека дрогата била транспортирана со приватен брод, а потоа била пренесена во комбе.

Во комбето биле пронајдени 59 кеси, кои содржеле речиси 20 килограми метамфетамин.

Уапсени се тројца мажи од комбето, тројца од бродот и уште двајца од хотел во градот Перт.

Запленувањето на дрогата и апсењата се резултат на петмесечна операција преку која била разбиена добро организирана криминална мрежа за трговија со дрога, соопшти полицијата.