Проценети на 11 милиони долари: Нигерија заплени речиси пола милион таблети амфетамин

Нигериските власти запленија, речиси, пола милион таблети амфетамин сокриени во машини кои пристигнале во пристаништето во Лагос, изјави денеска претседателот на Националната агенција за спроведување на...

Запленети 860 килограми режан тутун по пазарите и магацинските простори-соопшти Царината

Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа...

САД потврдија: Запленивме домени на 36 ирански сајтови кои ширеа лажни вести

Американските власти соопштија дека заплениле 36 домени на веб-страници за вести поврзани со иранската влада кои ширеле дезинформации како дел од пропагандна кампања. Според американското Министерство...

Пресечен меѓународен канал за наркотици: Запленета дрога вредна 200.000 евра

Во рамки на засилените полициски активности за борба против недозволената трговија со наркотична дрога, во заедничка акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција –...

Грчката полиција заплени над 128 тони обработен и суров тутун

Во полициската акција во три магацини и во еден стан, меѓу другото, биле пронајдени и запленети: 128,7 тони обработен и суров тутун, кутии цигари и тутун на различни јазици, грчки, англиски, италијански, француски и бугарски, механичка опрема за преработка на тутун и стандардизација на цигари, 4.600 евра, три камиони за меѓународен транспорт, три автомобили, шест специјални товарни возила, 12 мобилни телефони

Австралија: Запленети 1,2 тони метамфетамин

Австралиската полиција конфискува 1,2 тони метамфетамин, чија улична вредност се проценува на 802 милиона долари. Ова е најголемата заплена на дрога во земјата досега. Метамфетаминот бил...