Царинска управа: На Деве Баир запленети 60 килограми опојна дрога марихуана, во 2022 двоен раст на бројот на заплени

Мобилните тимови на Царинската управа вчера на граничниот премин Деве Баир запленија 60 килограми опојна дрога марихуана, наменета за европскиот пазар. Со ова, како што соопштија...

Во Драч запленети 45,5 кг кокаин во контејнер со пилешко месо нарачка на трговец од Македонија

Албанската полиција синоќа, во пристанишниот град Драч запленила 45,5 килограми кокаин, чија крајна дестинација била Македонија. -Дрогата, пакувана во 40 пакетчиња, беше откриена, при детална контрола...

Кривичниот суд донесе одлука да се замрзнат трите луксузни стана на Груевски во „Панорама“

Трите ексклузивни стана од вкупна површина од околу 750 квадратни метри во објектот „Панорама резиденс“, за кои во предметот „Плацеви на Водно“ бизнисменот Јордан Камчев рече...

Проценети на 11 милиони долари: Нигерија заплени речиси пола милион таблети амфетамин

Нигериските власти запленија, речиси, пола милион таблети амфетамин сокриени во машини кои пристигнале во пристаништето во Лагос, изјави денеска претседателот на Националната агенција за спроведување на...

Запленети 860 килограми режан тутун по пазарите и магацинските простори-соопшти Царината

Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа...

САД потврдија: Запленивме домени на 36 ирански сајтови кои ширеа лажни вести

Американските власти соопштија дека заплениле 36 домени на веб-страници за вести поврзани со иранската влада кои ширеле дезинформации како дел од пропагандна кампања. Според американското Министерство...