Фудбалската репрезентација на Јордан се погрижи за сензација на стартот на 17. издание на Азискиот Куп 2019 чиј домаќин се Обединетите Арапски Емирати. Јорданците во премиерниот меч во групата Б ја совладаа Австралија бранител на титулата, со 1:0. Стрелец на единствениот погодок беше 30 годишниот дефанзивец на Ал Фаисали од Аман, Анас Бани Јасен во 27. минута.

„Сокесоси“ ја презедоа играта и иницијативата по примениот гол, ја имаа топката во посед, креираа шанси, погодија статива, но не и противничиката мрежа до крај на средбата. Па, Австралијците ќе мора да се вадат за непријатниот пораз во дуелите со Сирија и Палестина, селекции што исто така се дел од Б конкуренцијата.

Комплетирано е првото коло во групата А во која домаќинот на турнирот, ОАЕ одигра 0:0 против Бахреин додека Индија го совлада Тајланд со 4:1.

Годинашното издание на Азискиот Куп е прво со 24 репрезентации што значи дека во ОАЕ во моментот е пола континент.

Азиски куп 2019 (ОАЕ)

Група А

Тајланд – Индија 1:4

ОАЕ – Бахреин 1:1

Група Б

Австралија – Јордан 0:1

Сирија – Палестина 0:0