Хутите со дронови нападнаа цели во ОАЕ: Експлодираа три камиони цистерни

Јеменските бунтовници Хути, кои се борат против коалицијата предводена од Саудиска Арабија, денеска соопштија дека извршиле напад врз Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), откако властите во заливската...

„Волстрит џурнал“: САД спречиле изградба на таен воен објект на Кина во ОАЕ

Американските разузнавачки служби дознале дека Кина се обидува „тајно“ да воспостави воен објект во Обединетите Арапски Емирати, што довело до интензивна дипломатска комуникација меѓу САД и...

Џафери од Дубаи: Системот во Емиратите е беспартиски, имаат парламент со 40 пратеници од кои по 20 се мажи и жени

Односите меѓу Република Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати можат да се оценат како одлични. Имаме потенцијал за соработка од политички, од економски, од социјален, од...