Бројот на загинати во нападите во Шпанија достигна 16 лица, откако денеска почина една 51-годишна жена од Германија, која беше примена во болница во Барселона, соопшти каталонското Министерство за здравство.

Во двојниот бомбашки напад во Барселона и Камбрилс на 17 август, за кој Исламската држава презеде одговорност, околу 130 лица беа повредени.