Четириесет и пет години откако Пеле го одигра својот последен натпревар, тешко е да се замисли модерниот фудбал, или Бразил, без него.

Пеле ќе биде погребан денес во градот Сантос каде што пораснал, станал познат и помогнал да стане глобален главен град на фудбалот. На стадионот Вила Белмиро ќе биде отслужена католичка миса пред неговиот ковчег да биде однесен низ улиците на Сантос до блиските гробишта.

Новоименуваниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва, кој во неделата положи заклетва по трет мандат по враќањето на победата, се очекува да дојде во Вила Белмиро непосредно пред вадењето на ковчегот од стадионот.

Фудбалскиот великан почина во четвртокот на 82-годишна возраст по битка со ракот. Тој беше единствениот играч кој некогаш освоил три Светски првенства.

Илјадници ожалостени, вклучително и средношколци и судии од врховниот суд, вчера се поклонија пред ковчегот на Пеле на фудбалскиот стадион стар повеќе од еден век каде што Пеле го прослави својот фудбалски тим. Ковчегот на Пеле, обвиткан со знамињата на Бразил и фудбалскиот клуб Сантос ФК, беше поставен на средината на теренот на Вила Белмиро.

Навивачите кои излегоа од стадионот рекоа дека чекале три часа во редот, стоејќи под врелото сонце.

Пеле се лекуваше од рак на дебелото црево од 2021 година. Медицинскиот центар каде што беше хоспитализиран соопшти дека починал од откажување на повеќе органи како последица на ракот.

Пеле го предводеше Бразил до титулите на Светските првенства во 1958, 1962 и 1970 година и останува еден од најдобрите стрелци на селекцијата на сите времиња со 77 гола. Нејмар го израмни рекордот на Пеле на Светското првенство во Катар оваа година.

Извор: Асошиејтед Прес