Бројот на загинати во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во градот Днипро, што се случи на 14 јануари 2023 година, се зголеми на 21, изјава ја даде шефот на Регионалниот совет на Днипропетровск, Микола Лукашук на Телеграма, јавува дописникот на Укринформ.

„Загина 21 лице, меѓу кои и едно дете. Повредени се 73 лица, меѓу кои 14 деца. Спасени се 38 лица, меѓу кои и шест деца“, напиша Лукашук.

Според неговите зборови, 35 цивили сега се водат како исчезнати. Спасувачите продолжуваат да работат на местото на настанот.

На 14 јануари 2023 година, станбен блок од 9 ката беше погоден од руски проектил во градот Днипро. Искршени се два дела од зградата, од 2 до кат 9. Седумдесет и два стана се уништени, а над 230 се оштетени.

Командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, посочи дека вооружените сили на Украина немаат оружје способно да собори од типот на проектили, од кои еден погоди станбен блок во Днипро, уништувајќи цел дел.

„На 14 јануари 2023 година, пет крстосувачки ракети Кх-22 беа истрелани од пет руски бомбардери со долг дострел Ту-22м3 на територијата на Украина. Лансиран од областа Курск околу 15:30 часот, удри во станбен блок во градот Днипро“, изјави генерал-полковник Микола Олешчук, командант на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, пренесува Укринформ повикувајќи се на Министерството за одбрана.

Забележано е дека приближното место на лансирање на ракетата, висината и брзината на нејзиниот лет биле откриени со радарски средства.

„Нема сомнеж дека се работи за проектил Кх-22“, нагласи Олешчук.

Тој нагласи дека вооружените сили на Украина немаат оружје способно да собори ваков тип проектили.

Според командантот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, од почетокот на руската воена агресија на територијата на Украина биле истрелани повеќе од 210 проектили од овој тип. Ниту еден од нив не бил соборен од системи за противвоздушна одбрана.

Тежината на боевата глава Kh-22 е околу 950 кг. Максималниот опсег е до 600 km. Кога се користи од долги растојанија, отстапувањето од целта може да биде стотици метри.

„Само противвоздушни ракетни системи кои може да и бидат обезбедени на Украина од западните партнери во иднина (како што се Patriot PAC-3 или SAMP-T) се способни да ги пресретнат овие воздушни цели“, објасни Олешчук.

Подготви: Д. Мишев

Извор: ЦИВИЛ МЕДИА