Потврдена кандидатура: Џулијан Смит ќе биде новата американска амбасадорка во НАТО

Американскиот Сенат синоќа ја потврди кандидатурата на Џулијан Смит за функцијата амбасадор на САД во НАТО, откако републиканскиот сенатор од Мисури, Џош Хоули, ја повлече блокадата...

Декларацијата за воена интеграција – потврда за зајакнувањето на Северна Македонија како доверлива и важна членка на Алијансата

Командантот на Врховната сојузничка команда на НАТО за трансформација, генерал Филип Лавињ, како дел од агендата за воено интегрирање на Република Северна Македонија во структурите на...

Шекеринска: Охрабрувачки е дека можната нова Влада во Бугарија вели оти треба нов пристап, што би бил корисен и за нив и за нас

Охрабрувачки е дека можната нова влада во Бугарија вели оти ни треба нов пристап. Ние ќе го имаме истиот дух на добрососедство, на отвореност и истата...

Финишира процесот за целосна воена интеграција на С. Македонија во НАТО

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и заменик началникот на Генералштабот, генерал-мајор Азим Нуредин денеска во Министерството за одбрана ќе одржат средба со новинари за целосното воено...

Со НАТО во Брисел разговарано за јакнење на капацитетите на Центарот за поддршка на компаниите во МО

Во седиштето на Алијансата, делегација од Министерството за одбрана имаше средби со претставници на НАТО – агенцијата за набавки и Агенцијата за комуникации и информации на Алијансата, на кои,...

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, предупреди денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. – Се модернизира неговата...