Според податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во последните 24 часа се направени 2.853 тестови при што се регистрирани 23 нови случаи со ковид-19, четворица починати пациенти и 32 оздравени.

Од вкупниот број на новорегистрирани заболени, во Скопје се девет, во Куманово и во Прилеп по тројца, во Струмица и во Кичево по двајца и во Битола, во Гостивар, во Гевгелија и во Радовиш по еден. Од четворицата починати, тројца се од Скопје (76 г., 76 г. и 77 г.) и еден е од Куманово (71 г.), соопшти Министерството за здравство.

Од регистрираните 32 оздравени пациенти од Скопје се 13, од Радовиш – 4, од Битола и од Кратово по 3, од Прилеп – 2 и од Гостивар, од Куманово, од Штип, од Струмица, од Кочани, од Кичево и од Берово по 1.

Направени се 2.853 тестови преку ИЈЗ – 151, преку ЦЈЗ Скопје – 47, преку ЦЈЗ Битола – 37, преку ЦЈЗ Прилеп – 37, преку ЦЈЗ Тетово – 25, преку ЦЈЗ Куманово – 40, преку ГОБ „8 септември“ – 4, преку Институт за микробиологија – 21, преку МАНУ – 99, преку Клиниката „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 123, преку „Авицена“ – 350, преку „Биотек“ – 373, преку „Систина“ – 132, преку лабораторија „Лаор“ – 202, преку „Синлаб“ – 87, преку „Ремедика“ – 33, преку „Плодност“ – 45, преку Генеа – 10, преку „Никоб лаб“ – 102, преку ВФВ Медикал – 15, преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 920.

Досега во земјата се направени вкупно 818.746 тестирања на ковид-19.

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.441, бројката на оздравени пациенти е 149.528, на починати е 5.462, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје – 68.576, активни – 214

Куманово – 8.848, активни – 40

Прилеп – 8.314, активни – 33

Тетово – 7.220, активни – 19

Битола – 6.298, активни – 15

Велес – 5.469, активни – 2

Гостивар – 5.180, активни – 15

Кавадарци – 5.153, активни – 2

Охрид – 5.008, активни – 19

Штип – 4.959, активни – 2

Струмица – 4.113, активни – 8

Струга – 2.982, активни – 8

Кочани – 2.789, активни – 6

Кичево – 2.570, активни – 22

Гевгелија – 2.195, активни – 4

Неготино – 2.184, активни – 4

Свети Николе – 1.523, активни – 2

Ресен – 1.234, активни – 1

Крива Паланка – 1.220, активни – 1

Радовиш – 1.161, активни – 8

Берово – 1.029, активни – 1

Делчево – 972, активни – 4

Дебар – 940, активни – 1

Виница – 886, активни – 10

Пробиштип – 789, активни – 0

Валандово – 666, активни – 1

Богданци – 494, активни – 0

Крушево – 490, активни – 1

Демир Хисар – 400, активни – 3

Демир Капија – 396, активни – 0

Кратово – 375, активни – 2

Македонски Брод – 359, активни – 1

Пехчево – 268, активни – 0

Македонска Каменица – 249, активни – 2

Дојран – 132, активни – 0