Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка по обвинувањата за корупција, јави ДПА.

Доцна попладнево тој потврди дека се повлекува од премиерската функција.

Овој потег доаѓа откако австриските обвинители го именуваа конзервативниот политичар како осомничен во случај на корупција поврзана со употреба на јавни средства за плаќање позитивно медиумско покривање.

– Мојата земја ми е поважна од мене, рече Курц.