Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да ги одобри нивните кандидатури за влез во НАТО, рече претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Двете нордиски држави аплицираа минатата година за влез во НАТО по руската инвазија на Украина, но нивните кандидатури мора да бидат одобрени од сите 30 земји-членки на НАТО. Турција и Унгарија допрва треба да ги поддржат апликациите.

Турција рече дека особено Шведска мора прво да заземе појасен став против она што го гледа како терористи, главно курдски милитанти и група која ја обвинува за обидот за пуч во 2016 година.

„Ние рековме, ако не ни ги предадете вашите терористи, не можеме да ја ратификуваме апликацијата за НАТО низ парламентот“, рече Ердоган мислејќи на заедничката прес-конференција што ја одржа со шведскиот премиер Улф Кристерсон минатиот ноември.

„За ова да помине во парламентот, прво треба да ни предадете повеќе од 100, околу 130 од овие терористи“, рече Ердоган.

Финските политичари го протолкуваа барањето на Ердоган како лут одговор на инцидентот во Стокхолм минатата недела, во кој беше закачен ликот на турскиот лидер за време на протест.

„Ова мора да беше реакција, верувам, на настаните од изминатите денови“, изјави финската министерка за надворешни работи Пека Хаависто за јавната телевизија YLE.

Хаависто рече дека не знаела за какви било нови официјални барања од Турција.

Како одговор на инцидентот во Стокхолм, Турција ја откажа планираната посета на Анкара на претседателот на шведскиот парламент, Андреас Норлен, кој наместо тоа дојде во Хелсинки во понеделникот.

„Ние нагласуваме дека во Финска и во Шведска имаме слобода на изразување. Не можеме да го контролираме“, изјави претседателот на финскиот парламент, Мати Ванханен, на новинарите на заедничката прес-конференција со Норлен.

Исто така, во понеделникот шведскиот премиер Кристерсон рече дека неговата земја е во „добра позиција“ да обезбеди ратификација на Турција на нејзината кандидатура за НАТО.

Извор: Еуроактив