„Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Република Северна Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на претстојниот Совет за општи работи. Односите меѓу нашите две земји не можат да се сведуваат на фудбалски натпревар и да разговараме во чие поле е топката“.

Ова за БГНЕС го изјави министерката за надворешни работи Теодора Генчовска по повод денешната изјава на шефот на македонската дипломатија Бујар Османи дека топката е во полето на Бугарија идека Бугарија нема јасен и единствен став.

„Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи често се појавува во медиумите и постојано зборува. Ова не е тениски или фудбалски натпревар за да зборуваме во кој тим е или на кој терен. Нашиот став е исклучително јасен, имаме национален консензус за оваа тема. Не знам на кој појасен начин да му објаснам на господинот Османи“, рече министерката Генчовска.

На прашањето на БГНЕС дали очекува промена на ставот на Бугарија за укинувањето на ветото за почеток на преговорите, Генчовска рече: „Не. Нашиот став во Советот за општи работи нема шанси да се смени, бидејќи таква тема нема“.

Таа категорично ги отфрли обвинувањата на премиерот Димитар Ковачевски дека Бугарија ги држи Македонија и Албанија како заложници.

„Тие не го исполнуваат договорот, ни требаат специфики. Веќе изгубивме 5 месеци во разговори и интервјуа. Чекаме да почне реализацијата на договорот“, рече Генчовска во одговор на прашање на БГНЕС.