Генчовска: Со заеднички напори и со наша поддршка граѓаните на Северна Македонија ќе стигнат во ЕУ

„Бугарија не отстапува во однос на ставот за официјалниот јазик на Република Северна Македонија. Ја почитуваме целосно одлуката на Народното собрание, според која Бугарија не го...

Бугарската комисија конечно донесе одлука за Македонија, утре ќе се расправа во Парламентот

Предлог-одлуката предложена од лидерот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов за средување на односите меѓу Софија и Скопје беше усвоена со гласовите на ГЕРБ и МРФ од...

Продолжуваат потресите во бугарската влада, Генчовска и Николов денес ќе поднесат оставки

Двајца министри од партијата „Има таков народ“ – министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов денеска ќе поднесат оставки, јави агенцијата...

Секое одложување да се реши спорот оди на штета на бугарската заедница, ѝ порача Ахмети на Генчовска

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети оствари средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија Теодора Генчовска. Ахмети и Генчовска разговараа за спорот...