Гислејн Максвел е осудена на 20 години затвор во САД затоа што му помагала на посрамотениот милијардер и финансиер Џефри Епстајн во злоупотребата на девојки.

Максвел (60) беше осудена во декември за регрутирање и трговија со четири тинејџерки за сексуална злоупотреба од страна на Епстајн, нејзиното тогашно момче. Еден од обвинителите претходно пред судот изјави дека таа треба да остане во затвор до крајот на животот.

Епстајн се самоуби во затворска ќелија во Менхетн, Њујорк, во 2019 година. Злосторствата на Гислејн Максвел се случувале повеќе од една деценија, помеѓу 1994 и 2004 година. Пред изрекувањето на пресудата, Максвел, облечена во затворска облека, им се извини на жртвите.

Таа рече дека сочувствува со нив и дека нејзината врска со Епстајн претставува „најголемото каење“ во нејзиниот живот.

„Мојата врска со Епстајн ќе остави трајна дамка врз мене“, рече таа, додавајќи дека се надева дека нејзината затворска казна ќе им овозможи на жртвите „мир и конечност“.

Максвел е во притвор од нејзиното апсење во јули 2020 година, главно во притворскиот центар Метрополитен во Бруклин, каде што се жалеше на смрдеа од канализацијата во нејзината ќелија. Случајот против Максвел беше еден од најинтересните од појавата на движењето #MeToo, кое ги охрабри жените да почнат отворено да зборуваат за сексуална злоупотреба.