Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, денеска и утре ќе престојува во работна посета на земјава на покана на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Во рамки на посетата, како што соопшти владината прес-служба, Варвициотис ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, како и со министерот за надворешни работи Бујар Османи.
„Посетата се остварува во светло на засилената билатерална соработка меѓу Северна Македонија и Грција, како и изразената грчка поддршка за европските интеграции на земјава. Во тој контекст, ќе се разговара за можностите за продлабочување на соработката и техничката помош од грчка страна, како и остварувањето на заедничката стратешка цел што подразбира официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ“, стои во соопштението.