Семејството на убиената Британка вчера ја поздрави 27-годишната затворска казна изречена на нејзиниот „омразен“ сопруг убиец.

Таткото на госпоѓица Крауч, Дејвид, предвиде дека 34-годишниот грчки пилот ќе стане „скршен човек“ во озлогласениот тежок затвор.

„Ниту една сума затворска казна никогаш не може да ја врати мојата прекрасна ќерка, но јас сум само среќен што судот не поверува во невнимателните глупости што тој ги кажа за време на неговото сведочење“, рече г-дин Крауч (79).

„Понатаму, среќен сум што знам дека тој ќе го одлежи своето време во затворот Коридалос, најтешкиот затвор во Грција, кој има еден од најлошите затворски системи во Европа.

„Ќе се погрижам тој никогаш да не ја види својата ќерка или да има каков било контакт со неа.

Мис Крауч (19) беше убиена минатиот мај во вилата што ја делеше со Анагностопулос.

Потоа  и рекол на полицијата дека вината е на албанските криминалци.

Анагностопулос доби 16 години за убиство на својата сопруга, а 11 и пол години за убиство на нивното куче и изопачување на текот на правдата.

Своето време ќе го служи во максимално обезбедување Коридалос, кој е познат по пренатрупаноста, насилството од бандите и сместувањето на анархистичките терористи. Тој ќе помине околу 18 години зад решетки.

Атанасиос Харманис, адвокатот на семејството Крауч, по изрекувањето на пресудата рече: „Керолин сега е симбол во борбата против насилството врз жените.

Гркот Бабис Анагностопулос го призна убиството во јуни минатата година, само неколку недели откако телото на неговата сопруга беше пронајдено во неговата куќа на периферијата на Атина, пишува Би-Би-Си. Керолин имаше само 20 години.

Пилотот тврдел дека во неговата куќа се случила кражба и дека неговата сопруга била жртва на насилни провалници. Но, на мобилните телефони и паметниот часовник на парот се пронајдени докази кои ја побиваат приказната на пилотот.

Судот утврди дека убиството го извршил со умисла. Покрај сопругата, го убил и нивното куче. Анагностопулос бил уапсена по комеморацијата за Керолин во близина на нејзината семејна куќа на егејскиот остров Алонисос. Иако Керолин е родена во Велика Британија, детството го поминала во Грција.

За време на комеморацијата, Анагностопулос ја прегрнал мајката на неговата покојна сопруга. Обвинителите рекоа дека Анагностопулос ја задавил Керолин додека таа спиела. Полицијата соопшти дека пилотот го признал убиството по осум часа испрашување.

Тој првично тврдел дека разбојниците влегле во нивната куќа и го врзале, но подоцна во полиција признал дека во последните месеци често се карал со сопругата. Паметниот часовник на 20-годишната девојка покажа дека нејзиното срце сè уште чукало во моментот кога Анагностопулос тврдеше дека е убиена од разбојници.

Мобилниот телефон на пилотот го покажал неговото движење кобниот ден и било докажано дека се движел низ куќата додека рекол дека е врзан. Дека неговата приказна била лажна покажало и времето кога биле отстранети картичките со податоци од безбедносната камера дома. И тоа било во спротивност со приказната на пилотот.