Во последните 24 часа се забележани дури 1.022 смртни случаја од Ковид-19 во Бразил со што вкупниот број од почеток на епидемијата во земјата изнесува 49.976 починати лица.

Агенцијата „Ројтерс“ пренесува дека бразилските здравствени власти досега регистрирани 1.067.579 заболени лица со коронавирус, бројка што ги сместува Бразилците на второто место во светот по САД.

Бразил го потврди првиот позитивен случај на коронавирус на 26 февруари, а бројот на инфицирани во петокот ја надмина границата од еден милион. Експертите, пак, сметаат дека реалниот број на заразени е далеку поголем и забележуваат на малиот број на тестови што се прават во земјата.

Претседателот Жаир Болсонаро смета дека коронавирусот не претставува голема опасност и го нарече „мал грип“. Поголема опасност според него се рестриктивните мерки бидејќи, како што рече, влијаат врз економијата.