Обезбедени се 72 000 брзи антиген тестови за ковид во Македонија како поддршка од Унгарија

Обезбедени се 72 000 брзи антиген тестови за ковид, како поддршка од Република Унгарија, објави преку соопштение Министерство за здравство. Министерот за здравство, Беким Сали беше...

МВР „тресеше“ три казина во Дојран: Одземена службена медицинска документација за извршени ковид тестови

Поради наводи за сторено кривично дело – фалсификување на ковид сертификати во казино во Дојран, полицијата од Одделот за криминалистичка полиција и СВР Струмица – ОВР...

Мицотакис: И вакцинираните и невакцинираните на забави во Грција со бесплатни селф тестови за време на празниците

Препораката за воведување на задолжителен рапид тест за влез во затворени простори за забава во Грција кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос...

Продолжува неизвесноста за невакцинираните: Кој ќе плаќа за ковид-тестови, компаниите или лицата?

Продолжува неизвесноста за вработените кои сè уште не се вакцинирани против ковид-19. Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници...

ОРМ контра Синдикатите: На чиј товар ќе паднат тестовите што се предлагаат како задолжителни за работа?

Одлуката за предлог мерките за невакцинирани лица ќе се носи на наредната владина седница, бидејќи вчерашната беше одложена по автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа...

Ковид-19 во Македонија: Пад на бројот на инфекции во однос на направени тестови, активните случаи во благ пораст

Во ковид-статистиката вчера, како и во деновите од викендот, беше забележан пад на бројот на заразени во однос на направени тестирања. Од 1.514 тестирања, беа регистрирани...