Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани 42.223 нови случаи на коронавирус, а починаа 1.290 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Од почетокот на епидемијата во земјата се заразени 1.539.081 милион лице, со што Бразил се наоѓа на второ место во светот по САД.

Досега во Бразил се потврдени 63.174 смртни случаи.