Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 1.861 нов случај на ковид-19, починаа 22 лица додека оздравеа 7.273 пациенти.
Направени се 5.446 тестови, а новите 1.861 случај се регистрирани во Скопје – 908, во Битола – 115, во Кавадарци – 100, во Куманово – 88, во Тетово – 75, во Прилеп – 69, во Велес – 54, во Струмица – 50, во Гостивар – 45, во Охрид – 41, во Штип – 37, во Гевгелија – 34, во Неготино – 32, во Свети Николе – 23, во Кичево – 22, во Струга и во Ресен – по 20, во Радовиш – 18, во Кочани и во Крива Паланка – по 16, во Валандово – 15, во Делчево – 11, во Богданци – 9, во Виница, во Македонска Каменица, во Демир Капија и во Пехчево – по 5, во Берово, во Дебар и во Македонски Брод – по 4, во Пробиштип и во Демир Хисар – по 3, во Кратово и во Крушево – по 2 и во Дојран 1.
Од вкупниот број на позитивни (1.861), регистрирани се 242 реинфекции, од кои една е втора реинфекција.
Регистрирани сe 7.273 оздравени пациенти од Скопје – 4.208, од Битола – 582, од Прилеп – 317, од Охрид – 302, од Струмица – 176, од Куманово – 170, од Тетово – 143, од Кавадарци – 136, од Струга – 107, од Гевгелија – 105, од Велес – 92, од Крушево – 84, од Гостивар – 82, од Кичево – 72, од Валандово – 71, од Штип – 67, од Ресен – 66, од Неготино – 59, од Делчево – 58, од Кочани – 57, од Радовиш – 54, од Крива Паланка – 41, од Берово – 34, од Кратово – 31, од Свети Николе – 25, од Демир Хисар – 24, од Богданци – 23, од Македонски Брод – 17, од Виница – 16, од Македонска Каменица – 15, од Пробиштип – 12, од Пехчево – 9, од Демир Капија – 8, од Дојран – 7 и од Дебар – 3.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 22 починати лица – девет од Скопје (68 год., 73 год., 77 год., 81 год., 82 год., 84 год., 84 год., 86 год. и 87 год.), по три од Кавадарци (69 год., 78 год. и 88 год.) и од Битола (66 год., 67 год. и 73 год.) и по едно од Демир Капија (73 год.), од Куманово (86 год.), од Неготино (87 год.), од Прилеп (22 год.), од Струга (76 год.), од Струмица (73 год.) и од Тетово (58 год.).
Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се пет починати лица од кои две од Охрид) и по едно од Скопје, од Прилеп и од Гевгелија на возраст од 39 години до 90 година. Пријавените се починати во период од 17.01.2022 година до 25.01.2022 год.
Од вкупниот број на починати лица (n=27), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 24 се регистрирани коморбидитети.
Досега во земјата се направени вкупно 1.767.491 милиони тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 263.206, бројот на оздравени пациенти е 238.452, на починати е 8.312, а бројот на активни случаи изнесува 16.442.
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје – 119.472, активни – 8.507
Куманово – 14.578, активни – 680
Прилеп – 12.586, активни – 538
Битола – 12.490, активни – 1224
Тетово – 12.232, активни – 476
Кавадарци – 8.711, активни – 671
Гостивар – 8.675, активни – 312
Велес – 8.329, активни – 421
Охрид – 7.833, активни – 370
Штип – 7.438, активни – 299
Струмица – 7.078, активни – 355
Кичево – 4.869, активни – 259
Кочани – 4.561, активни – 218
Струга – 4.324, активни – 177
Гевгелија – 3.668, активни – 368
Неготино – 3.077, активни – 231
Свети Николе – 2.395, активни – 124
Ресен – 2.312, активни – 208
Радовиш – 2.190, активни – 160
Крива Паланка – 2.168, активни – 84
Делчево – 1.734, активни – 130
Берово – 1.630, активни – 73
Дебар – 1.496, активни – 18
Валандово – 1.329, активни – 118
Виница – 1.274, активни – 47
Пробиштип – 1.243, активни – 31
Кратово – 870, активни – 30
Богданци – 843, активни – 79
Крушево – 814, активни – 48
Демир Хисар – 761, активни – 54
Македонски Брод – 625, активни – 29
Македонска Каменица – 492, активни – 36
Демир Капија – 483, активни – 26
Пехчево – 418, активни – 30
Дојран – 208, активни – 11