Лех Познањ, член на полската Екстракласа, беше екстракласа за Пелистер и во реванш мечот од првото квалификациско коло за Лига Европа. Полјаците славеа над освојувачот на македонскиот Куп со 3:о и на стадионот „Младост“ за двомеч со подобриот од двојката Хаугесунд (Норвешка) – Колерејн (Северна Ирска) во наредната фаза од натпреварувањето.

Полскиот клуб пристигна во Македонија со убедливи 4:0 по првата средба на „Миејски“ во Познањ, па очекувањата за реванш од формален карактер се остварија и на терен. Тралка, по корнер во 39 минута, го постигна првиот гол за Лех, а во листата на стрелци до крајот се додадоа уште Јевтиќ во 66 минута и Језвијак во 77 минута по нивното влегување во игра во второто полувреме.

Пелистер – Лех Познањ 0:3 (0:1)

Стадион: „Младост“ во Струмица. Гледачи: 2.000. Гл. судија: Франсоа Летие. Асистенти: Никола Дано и ирил Муние (сите тројца од Франција). Ж. картони: Маркоски (Пелистер); Буриќ (Лех Познањ). Стрелци: Тралка 39′, Јевтиќ 66′, Језвијак 77′ за Лех Познањ.

Пелистер (формација: 4-2-3-1): Јовановски – Б. Љамчевски, Ковачев, Тодоровски (Лукас 46′), Тошевски – Илиев, Маркоски (Цветаноски 60′) – Петров (Трифуновски 76′), Силва, Пеев – Илијоски. Тренер: Наџи Шенсој.

Лех Познањ (формација: 4-4-1-1): Буриќ – Костевич, Л. Нилсен, Тралка, Гумни – Шитум (Макушевски 46′), Тетех, Гајос, Баркрот – Мајевски (Јевтиќ 64′) – Н. Нилсен (Језвијак 70′). Тренер: Ненад Бјелица.