Шпанската полиција разби криминална група за која тврдат дека водела три нелегални фабрики за тутун, каде што украинските бегалци работеле во исклучително лоши услови.

Акциите беа спроведени во три региони на Шпанија, во кои беа уапсени 27 лица. Групата наводно шверцувала големи количини тутун претворен во фалсификувани цигари.

Фабриките произведуваа повеќе од половина милион кутии цигари дневно, кои се продаваа низ Шпанија и во странство.

Полицијата соопшти дека Украинците, кои побегнале од руската инвазија на нивната земја, живееле „набиени“ во монтажни засолништа во фабриките.

Работеле долги часови и не излегувале никаде, за да не бидат откриени, бидејќи некои илегално влегле во земјава.

Во меѓувреме, челниците на организацијата уживале во „раскошен живот“, наводно перејќи пари за нивната операција на шверц на тутун, пишува Би-Би-Си.

За време на рацијата, властите конфискувале тутунски производи во вредност од 37,5 милиони евра, луксузни возила, накит и големи количини готовина. Претресени се повеќе од 20 домови, индустриски објекти и продавници.

Првата тајна фабрика беше пронајдена во барака за пилешко во близина на Севиља на југ кон крајот на 2021 година – што ги натера властите да спроведат уште две операции, во источниот регион Валенсија и Ла Риоха на север.

Полицијата соопшти дека бандата, исто така, го диверзифицирала производството со развој на големи плантажи со марихуана.

Истрагата беше помогната од европската полициска агенција Европол.

Според Обединетите нации, има речиси осум милиони регистрирани украински бегалци низ Европа, кои избегале од руската инвазија во февруари 2022 година. Повеќе од 160.000 од нив се регистрирани во Шпанија.

Во ноември, европратениците известија дека трудовата експлоатација на Украинците е во пораст, предупредувајќи дека итноста на нивната ситуација и јазичните бариери понекогаш ги принудуваат бегалците да прифатат неформална и недоволно платена работа.

Извор: Н1