Времето денеска ќе биде со слаб локален дожд, особено претпладне, претежно на југоистокот и со повремен снег во планинските региони. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5 степени, а максималната од 2 до 9 степени.

Во Скопје, времето ќе биде променливо облачно со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветар. Минималната температура ќе се спушти до 1 степен, а максималната ќе достигне до 7 степени.

Како што информираат од УХМР, во понеделник ќе има услови за слаб снег на северот и ќе започне период на умерено до значително облачно и студено време, со умерен до засилен северен ветар.