Трката од Светското првенство во мотоциклизам за Големата награда (ГН) на Тајланд, што беше закажана на 17 октомври на патеката Бурирам, е откажана поради пандемијата на ковид-19 и рестрикциите поврзани со коронавирусот, соопштија денеска организаторите.

Во соопштението на компанијата „Дорна“, која ги има правата за трките од Светското првенство во мотоциклизам, се наведува дека „МотоГП се радува на враќање на трката пред исклучително страсните гледачи во Бурирам во 2022“.

Ова е веќе четврта откажана трка од првичниот календар во МотоГП, по трките во Финска, во Јапонија и во Австралија. Сè уште не е познато дали и кога ќе се одржи трката за Големата награда на Аргентина.

Досега се одржаа половина од 18 трки во календарот, а последната трка се возеше во холандски Асен на 27 јуни.