Според последните анкети на јавното мислење, Демохристијанската унија / Христијанскоцијалната заедница (ХДЗ / ЦСУ), чиј лидер е Ангела Меркел, има поддршка од 37% од гласачите.

Германската социјалдемократска партија (СПД) може да смета на 24%, поддршка на две недели пред изборите Бундестаг закажани за 24 септември.

Канцеларката Меркел во интервју за Франкфуртер Алгемајне цајтунг, се осврна на најновите светски прашања, при што повторно ја критикува политиката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и призна дека преговорите за пристапување на Турција кон ЕУ можат да бидат прекинати.

“Анкара се повеќе се отуѓува од Европа и нејзините вредности”, рече таа.

Според Меркел, идните односи со Анкара ќе бидат разгледани на ниво на ЕУ во октомври. Таа рече дека апсењето на германски државјани во Турција е “важно и неприфатливо” од страна на Анкара. “Треба внимателно да ги разгледаме нашите акции, но имаме многу можности”, рече Меркел.

Една од нив е притворањето на германските државјани, меѓу кои и новинарот Дие Велт Дениз Југел, преведувачот Мескале Толу и активистот за човекови права Петар Стојтнер. Според германското Министерство за надворешни работи, некои од уапсените се осомничени за поддршка на организацијата на исламскиот проповедник Фехтула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за обидот за преврат од 15 јули минатата година.

Земјите кои не учествуваат во квотите за бегалци може да бидат лишени од помош во други области, рече германскиот канцелар.

“Ако не постои солидарност за миграцијата, нема да има други области – и тоа ќе биде лошо за европското единство”, рече таа. “Ако успееме да се бориме со причините за масовната миграција, ефикасно да ги заштитиме нашите граници, да создадеме партнерство за развој со Африка и да ги спречиме шверцерите, тогаш недоразбирањето со кое управуваат и легална миграција ќе биде укината”, рече Меркел.

Канцеларката, исто така, ја поддржа соработката со паравоените групи во Либија за да се спречат шверцерите со бегалци во Европа.

“Правило е да ги разбиеме овие економски структури и да се запре минувањето на овој толку опасен медитерански пат”, вели таа.

Нејзиниот коментар се смета како предупредување до источноевропските држави, кои добиваат милијарди евра нето придобивки од членството во ЕУ – за разлика од земјите со нето придонеси, како Германија.

Германскиот лидер истакна дека Германија ќе даде придонес за дипломатскиот притисок за запирање на нуклеарното оружје и ракети во Северна Кореја, слично на договорот со Иран порано.

“Би кажала „да“, ако сме поканети да се приклучиме на преговорите”, рече таа.

Разговорите меѓу Иран и шест светски сили го завршија со Договорот за Техеран од 2015 година, кој имаше за цел да ја заузда иранската нуклеарна програма, во замена за укинување на некои од санкциите.

“Можев да замислам сличен формат за решавање на конфликтот во Северна Кореја, Европа, а особено Германија мора да биде подготвена да даде многу активен придонес”, рече Меркел.

Таа рече дека таа веќе минатата недела ги контактирала водачите на Франција, САД, Кина, Јужна Кореја и Јапонија и се очекува да разговара со рускиот претседател Владимир Путин денеска.