Вообичаено, најинтересните натпревари на едно Светско првенство се оние во елиминациите, но СП 2022 во Катар ќе понуди многу интригантни натпревари веќе во групната фаза.

Репрезентациите на Светското првенство се поделени во осум групи со по четири селекции, а оваа фаза од натпреварувањето се одвива во само 13 дена. Во седум од првите девет дена на првенството ќе има по четири натпревари кои ќе започнат во 11:00, 14:00, 15:00 и 20:00 часот по македонско време, а во следните четири дена ќе има четири повторно натпревари, но ќе започне во парови од 16:00 и 20:00 часот.

Несомнено големото дерби од групната фаза е Шпанија – Германија. Светските шампиони од 2010 и 2014 година ќе се соочат на 27 ноември во 20:00 часот. Еден ден претходно, ќе има уште еден судир меѓу две многу силни европски селекции, додека светскиот првак Франција ќе се соочи со полуфиналистот на Евро 2020, Данска. Овој натпревар се игра на 26 ноември од 17:00 часот.

Внимание ќе привлече и мечот меѓу вториот и третиот од последното Светско првенство – Хрватска и Белгија, кои се среќаваат на 1 декември од 16:00 часот. Латинската пресметка меѓу Португалија и Уругвај на 28 ноември од 20 часот ветува дека ќе биде интересна, а дербито во групата Ц ќе биде меѓу Аргентина и Мексико на 26 ноември од 20:00 часот.

Во групата Б на 29 ноември од 20 часот ќе се одигра британското дерби меѓу Англија и Велс. Уште еден натпревар од оваа група сигурно ќе предизвика сериозен интерес, иако не од целосно фудбалски причини. На 29 ноември во 20:00 часот, САД се соочуваат со Иран – двете земји ги прекинаа дипломатските односи уште во 1980 година, а нивните односи беа дополнително затегнати пред две години, кога Американците ликвидираа еден од најважните луѓе во хиерархијата на управување на Иран – генерал Сулејмани. Последниот натпревар меѓу двете селекции беше на Светското првенство во Франција во 1998 година, кога Иран победи со 2:1.

Кога станува збор за Светското првенство, невозможно е да не се спомене воведниот меч на петкратниот светски првак Бразил. Нејмар и друштвото, кои ќе се обидат да го однесат Селесао на светскиот врв за прв пат по 2002 година, својата кампања ја отвораат со мечот против Србија на 24 ноември во 21 часот.

Сигурно милиони љубители на фудбалот сонуваат за последен меч меѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси на најголемата сцена. Сепак, ждрепката ги одвои Португалија и Аргентина и тие можат најрано да се сретнат во полуфиналето, а доколку ги добијат своите групи, нивните патишта ќе се сретнат само во финалето.