Со 96 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан Собранието на Република Македонија вечерва на седница ги усвои измените на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои се укинуваат членовите кои предвидуваа одржување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Со измените, предложени од Талат Џафери од ДУИ, не се предвидува нов датум за одржување избори.

Опозициските пратеници сметаат дека фер избори не можат да се одржат, а пратениците од владејачките партии дека опозицијата бега од соочување со народот поради нискиот рејтинг.

Според пратеникот од ДУИ Џеват Адеми одлуката на судот е како чудо и историско решение, а ДУИ се издигнала над партиските рамки и понудила опција за развој на демократијата. Тој рече дека со одлуката на ДУИ да не учествува на изборите на 5 јуни им направила услуга на СДСМ.

Пратеникот од СДСМ Петре Шилегов му реплицираше на Адеми порачувајќи му дека додека зборува за ЕУ и НАТО перспектива, а ДУИ гласа против договорот од Пржино, кој, како што рече, е дел од она што треба да се направи на тој пат и оти на таков начин се става во заштита на политичка банда и криминалот. Најави и поднесување на автентично толкување на законот за амнестија.

 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески рече дека било јасно дека избори нема да се одржат, поради немањето елемантарни услови за тоа, и оти опозицијата немала намера да учествува и да легитимира криминални избори.

За пратеникот Влатко Ѓорчев е фарса тоа што лидерот на СДСМ Зоран Заев вели дека не оди на избори бидејќи ќе победел, а резултатите нема да му биле признаени. Вие сите знаете, рече тој, дека тој со 5 проценти рејтинг не може да се стане премиер и дека доколку имавте можност да дојдете до 35 пратеници ќе имавме избори, а вие ќе пробавте да формирате влада.

Собранието на Република Македонија попладнево ги констатираше и оставките на министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски и за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски, како и на дополнителните заменици министри за финансии Кире Наумов, за информатичко општество и администрација Александар Кирацовски и за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Пратениците, на предлог на привремениот премиер Емил Димитриев, за нови членови на Владата ги избра Митко Чавков, за внатрешни работи и Диме Спасов, за труд и социјална политика.

Претседателот на Собранието ја закажа оваа седница по денешната едногласна одлука на Уставниот суд на Република Македонија да поведе постапка за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Парламентот од 18 јануари 2016 година и Одлуката за изменување на Одлуката за распуштање на Собранието од 23 февруари 2016 година. Притоа, уставните судии донесоа и времена мерка со која се запираат сите изборни дејства.

Иницијативата за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Парламентот беше поднесена од Талат Џафери од ДУИ.