Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во последните 24 часа се регистрирани 1.913 нови случаи на коронавирус во земјата од кои 243 се реинфекции, починаа 16 пациенти додека оздравеа 1.353.
Направени се 7.219 тестови, а од вкупниот број на регистрирани случаи во Скопје се 888, во Битола – 148, во Кавадарци – 111, во Куманово – 83, во Велес – 72, во Охрид – 59, во Тетово – 58, во Прилеп – 51, во Штип – 50, во Струмица – 44, во Гевгелија – 38, во Кичево – 34, во Гостивар и во Неготино – по 31, во Струга – 30, во Делчево – 26, во Кочани – 24, во Ресен – 23, во Радовиш и во Валандово – по 19, во Свети Николе и во Богданци – по 9, во Крива Паланка, во Виница, во Крушево и во Македонска Каменица – по 7, во Пробиштип и во Демир Хисар – по 6, во Берово и во Кратово – по 5, во Пехчево – 4 и во Македонски Брод – 2.
Од вкупниот број на позитивни (1.913), регистрирани се 243 реинфекции.
Регистрирани сe 1.353 оздравени пациенти од Скопје – 674, од Битола – 114, од Прилеп – 94, од Куманово – 71, од Кавадарци – 48, од Велес – 41, од Кичево – 35, од Штип – 30, од Гевгелија – 29, од Охрид – 28, од Кочани – 25, од Радовиш – 24, од Неготино – 21, од Струга – 18, од Гостивар – 17, од Делчево – 14, од Ресен – 12, од Крушево – 11, од Струмица – 10, од Пробиштип – 9, од Свети Николе – 7, од Македонски Брод – 5, од Демир Капија – 4, од Тетово, од Македонска Каменица, од Демир Хисар и од Берово – по 2, од Богданци, од Виница, од Пехчево и од Дојран – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 16 починати лица – шест од Скопје (61 год., 67 год., 78 год., 83 год., 89 год. и 89 год.), три од Струмица (70 год., 79 год. и 80 год.), по две од Охрид (69 год. и 85 год.) и од Прилеп (84 год. и 84 год.) и по едно од Битола (80 год.), од Гевгелија (64 год.) и Кочани (79 год.) – сите во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се пет починати лица – по едно од Скопје, од Гостивар, од Битола, од Куманово и од Пробиштип на возраст од 67 години до 88 години. Пријавените се починати во период од 6.01.2022 год. до 19.01.2022 год.
Од вкупниот број на починати лица (n=21), десет лица се целосно вакцинирани.
Досега во земјата се направени вкупно 1.741.085 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 254.857, бројот на оздравени пациенти е 226.409, на починати е 8.198, а бројот на активни случаи изнесува 20.250.
Заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје – 115.119, активни – 10.834
Куманово – 14.251, активни – 760
Прилеп – 12.324, активни – 885
Тетово – 11.978, активни – 453
Битола – 11.916, активни – 1650
Гостивар – 8.506, активни – 305
Кавадарци – 8.328, активни – 555
Велес – 8.096, активни – 392
Охрид – 7.673, активни – 636
Штип – 7.294, активни – 325
Струмица – 6.883, активни – 450
Кичево – 4.753, активни – 296
Кочани – 4.454, активни – 226
Струга – 4.241, активни – 240
Гевгелија – 3.472, активни – 339
Неготино – 2.949, активни – 212
Свети Николе – 2.319, активни – 114
Ресен – 2.207, активни – 240
Крива Паланка – 2.126, активни – 123
Радовиш – 2.111, активни – 194
Делчево – 1.677, активни – 147
Берово – 1.602, активни – 101
Дебар – 1.487, активни – 21
Валандово – 1.270, активни – 164
Виница – 1.242, активни – 43
Пробиштип – 1.230, активни – 46
Кратово – 857, активни – 62
Богданци – 801, активни – 81
Крушево – 799, активни – 140
Демир Хисар – 741, активни – 74
Македонски Брод – 606, активни – 37
Македонска Каменица – 480, активни – 45
Демир Капија – 464, активни – 19
Пехчево – 402, активни – 29
Дојран – 199, активни – 12