Министерството за здравство (МЗ) информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во последните 24 часа се направени 5.604 тестови од кои 1.424 со позитивни резултати на ковид-19, починаа 15 лица, а оздравеа 1.083 пациенти.
Од вкупниот број на нови случаи, во Скопје се 790, во Битола – 92, во Куманово – 57, во Струмица – 48, во Кавадарци – 45, во Штип – 43, во Прилеп – 37, во Охрид – 36, во Тетово – 35, во Гевгелија – 33, во Гостивар – 31, во Кичево – 27, во Велес – 24, во Ресен – 20, во Неготино – 18, во Кочани и во Свети Николе – по 13, во Крива Паланка – 10, во Струга – 8, во Виница – 7, во Радовиш, во Пробиштип, во Богданци и во Македонски Брод – по 5, во Делчево, во Берово и во Демир Хисар – по 3, во Кратово и во Демир Капија – по 2, во Дебар, во Валандово, во Крушево и во Дојран – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (1.424), регистрирани се 214 реинфекции.
Регистрирани сe 1.083 оздравени пациенти од Скопје – 496, од Битола – 122, од Куманово – 67, од Прилеп – 56, од Кавадарци – 39, од Кичево – 32, од Велес – 31, од Ресен – 30, од Охрид – 29, од Штип – 28, од Гостивар – 21, од Радовиш – 20, од Неготино – 18, од Кочани – 17, од Гевгелија – 15, од Берово – 11, од Свети Николе – 10, од Струга – 7, од Богданци и од Демир Хисар – по 6, од Пробиштип – 5, од Виница – 4, од Крива Паланка, од Македонски Брод и од Кратово – по 3, од Валандово – 2 и од Дебар и од Пехчево – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 15 починати лица – шест од Скопје (69 год., 72 год., 77 год., 82 год., 89 год. и 90 год.), по две од Велес (43 год. и 69 год.), од Струмица (65 год. и 66 год.) и од Прилеп (58 год. и 80 год.) и по едно од Струга (89 год.), од Крива Паланка (81 год.) и од Богданци (75 год.).
Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се пет починати лица – по едно од Скопје, од Гостивар, од Куманово, од Прилеп и од Тетово на возраст од 63 год. до 80 год. Пријавените се починати во период од 4.01.2022 до 20.01.2022г.
Од вкупниот број на починати лица (n=20), три лица се целосно вакцинирани.
Досега во земјата се направени вкупно 1.746.689 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.281, бројот на оздравени пациенти е 227.492, на починати е 8.218, а бројот на активни случаи изнесува 20.571.
Заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје – 115.911, активни – 11.123
Куманово – 14.307, активни – 748
Прилеп – 12.361, активни – 863
Тетово – 12.013, активни – 487
Битола – 12.007, активни – 1619
Гостивар – 8.539, активни – 316
Кавадарци – 8373, активни – 561
Велес – 8.121, активни – 384
Охрид – 7.708, активни – 642
Штип – 7.337, активни – 340
Струмица – 6.931, активни – 496
Кичево – 4.778, активни – 289
Кочани – 4.467, активни – 222
Струга – 4.249, активни – 240
Гевгелија – 3.505, активни – 357
Неготино – 2.967, активни – 212
Свети Николе – 2.332, активни – 117
Ресен – 2.227, активни – 230
Крива Паланка – 2.137, активни – 130
Радовиш – 2.116, активни – 179
Делчево – 1.680, активни – 150
Берово – 1.605, активни – 93
Дебар – 1.488, активни – 21
Валандово – 1.271, активни – 163
Виница – 1.249, активни – 46
Пробиштип – 1.235, активни – 46
Кратово – 859, активни – 61
Богданци – 805, активни – 78
Крушево – 800, активни – 141
Демир Хисар 744, Активни 71
Македонски Брод – 611, активни – 39
Македонска Каменица – 480, активни – 45
Демир Капија – 466, активни – 21
Пехчево – 402, активни – 28
Дојран – 200, активни – 13