Нови 1.732 случаја од кои 204 се реинфекции, 1.035 оздравени пациенти и седум починати лица, информира Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), за ковид состојбата во земјава за последните 24 часа.
Направени се 6.928 тестови, а регистрирани се 1.732 нови случаи на ковид-19 во Скопје – 788, во Битола – 159, во Прилеп – 95, во Куманово – 79, во Охрид – 57, во Кавадарци – 47, во Велес – 45, во Кичево – 38, во Тетово – 35, во Штип – 34, во Струмица – 33, во Ресен – 31, во Гостивар – 30, во Неготино – 29, во Гевгелија – 27, во Кочани – 26, во Радовиш – 24, во Делчево и во Крушево – по 20, во Струга – 18, во Валандово – 16, во Демир Хисар – 14, во Свети Николе – 13, во Берово – 12, во Богданци – 11, во Крива Паланка – 10, во Пробиштип – 5, во Дебар, во Виница и во Кратово – по 3, во Македонски Брод, во Демир Капија и во Македонска Каменица – по 2 и во Пехчево – 1.
Од вкупниот број на позитивни (1.732), регистрирани се 204 реинфекции.
Регистрирани сe 1.035 оздравени пациенти од Скопје – 659, од Битола – 114, од Прилеп – 52, од Кавадарци – 32, од Штип – 22, од Куманово – 18, од Тетово – 11, од Охрид, од Струмица и од Неготино – по 10, од Ресен, од Гевгелија и од Струга – по 9, од Гостивар и од Радовиш – по 8, од Велес и од Богданци – по 7, од Крушево и од Крива Паланка – по 6, од Пробиштип – 5, од Кичево, од Делчево, од Валандово и од Демир Хисар – по 4, од Кочани – 3, од Свети Николе – 2, од Демир Капија и Пехчево – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани седум починати лица – по две од Скопје (68 год. и 88 год.) и од Велес (57 год. и 83 год.) и по едно од Прилеп (84 год.), од Кавадарци (69 год.) и од Свети Николе (79 год.).
Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се шест починати лица од Скопје (3), од Охрид (1), од Кавадарци (1) и од Куманово (1) на возраст од 0-91 година. Регистрираните се починати во период од 24.12.2021-11.01.2022.
Досега во земјата се направени вкупно 1.692.991 милиони тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 241.651, бројот на оздравени пациенти е 218.340, на починати е 8.083, а бројот на активни случаи изнесува 15.228.
Заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје – 108.346, активни – 8.333
Куманово – 13.670, активни – 490
Прилеп – 11.723, активни – 839
Тетово – 11.653, активни – 206
Битола – 10.870, активни – 1423
Гостивар – 8.280, активни – 183
Кавадарци – 7.913, активни – 407
Велес – 7.809, активни – 270
Охрид – 7.345, активни – 535
Штип – 7.051, активни – 259
Струмица – 6.583, активни – 267
Кичево – 4.538, активни – 202
Кочани – 4.276, активни – 152
Струга – 4.079, активни – 131
Гевгелија – 3.222, активни – 249
Неготино – 2.797, активни – 133
Свети Николе – 2.227, активни – 66
Крива Паланка – 2.050, активни – 81
Ресен – 2.049, активни – 151
Радовиш – 1.979, активни – 151
Делчево – 1.565, активни – 86
Берово – 1.528, активни – 45
Дебар – 1.474, активни – 15
Виница – 1.210, активни – 31
Пробиштип – 1.199, активни – 49
Валандово – 1.182, активни – 133
Кратово – 808, активни – 19
Богданци – 749, активни – 56
Крушево – 741, активни – 130
Демир Хисар – 693, активни – 46
Македонски Брод – 579, активни – 32
Демир Капија – 451, активни – 15
Македонска Каменица – 446, активни – 18
Пехчево – 376, активни – 16
Дојран – 190, активни – 9