Пандемијата на ковид-19 промени сè – дури и за гиганти на социјалните мрежи како Фејсбук и Твитер. Во текот на последните 18 месеци, бидејќи бројот на жртви во глобално ниво се зголеми на повеќе од четири милиони луѓе, овие технолошки компании кои некогаш се сметаа себеси за неутрални платформи за слобода на говор, презедоа сè попрактична улога во полициското работење на она што корисниците го кажуваа за јавното здравство. Отстраниле милиони објави што ширеле лажни на интернет. Тие ги цензурираа глобалните лидери кои се залагаа за дезинформации за ковид-19 и промовираа официјални здравствени совети за вакцините до милијарди ширум светот, се потенцира во текстот на „Би-Би-Си“.

Накратко, притиснати од глобалната итна здравствена состојба, платформите на социјалните медиуми станаа арбитри на информации. Сега, додека светот се сопнува кон нова пост-ковид реалност, тие брзо сфаќаат дека гризнале многу повеќе отколку што можат да џвакаат.

– Справувањето со ковид навистина му покажа на светот дека можат одлучно да постапуваат кога ќе треба“, рече Филип Хауард, директор на програмата за демократија и технологија на Универзитетот Оксфорд.

Бидејќи бевме сведоци како технолошките компании имаат експертиза и подготвеност да ја следат и отстрануваат потенцијално штетната содржина, креаторите на политики во Брисел, Вашингтон и на други места вршат притисок врз платформите да направат уште повеќе. Тоа вклучува сè, од отстранување на реакции на објавите на социјалните мрежи за ковид-19, преку отворање на алгоритми за содржина на компаниите до поголемо испитување на јавноста.

Со зголемениот гнев кај јавноста за содржината на социјалните мрежи, владите исто така бараат овие фирми да применат слични ограничувања и на други жешки теми  топло копче каде што разединувачки и честопати лажни објави може да предизвикаат голема штета, како што се избори, крајно десен екстремизам и климатски промени.

– За мене, следното големо кризно прашање е околу климатските промени, каде што научниот консензус е подеднакво силен како и јавниот здравствен консензус околу ковид, додаде Хауард.

Ова ги стави најголемите имиња на Силиконската долина во обврзници – едно, по многу нешта, од нивна сопствена изработка – преку сè повисока лента за видот на сомнителна содржина што ја имаат во полицијата. Заземајќи агресивен, но сепак нецелосен став во врска со дезинформациите на ковид-19, гигантите на социјалните мрежи откриваат дека отвориле Пандорина кутија кога станува збор за тоа како се следат објавите на Интернет.

Дезинформација за ковид-19

Како европски управувачки уредник за NewsGuard, аналитичка фирма што ги следи дигиталните лаги, поранешната репортерка и нејзиниот тим работат со Светската здравствена организација (СЗО) за да следат кои измами за коронавируси и теории на заговор се во тренд. Извештајот од минатиот месец откри дека внесувањето на „ковид“ во лентата за пребарување на „ТикТок“, кинеска сопственост на услуги за споделување на видео на социјални медиуми, донесе предлози за автоматско комплетирање како „Несакани ефекти од вакцината ковид“ и „Магнет за вакцини ковид“.

– Се чувствувам како истото да го кажувам одново и одново. Дезинформациите се уште се живи на многу од овие платформи, рече Лабе.

Работата на Лабе покажува како, година и пола од глобалната криза, гигантите на социјалните мрежи сè уште се борат да средат што е вистина и што е погрешно – особено кога следбениците на несакана наука ги обвиткуваат своите производи во жаргон што звучи технички. Фактот дека водечките научници често не се согласуваат, не го олеснува тоа.

Поплавата од невистини се натрупа како притисок за платформите да дејствуваат, бидејќи има сè поголеми, макар и нови, докази што ги поврзуваат вирусните дезинформации со штетните здравствени резултати. Неодамнешен рецензиран труд, на пример, откри поврзаност меѓу лажните гласини дека пиењето концентриран алкохол може да го убие коронавирусот на околу 800 луѓе кои умираат од труење со алкохол.

– Ширењето на здравствени дезинформации е важно, затоа што може да биде опасно по здравјето на луѓето, како што видовме во оваа пандемија. Погрешен совет за тоа како да се спречи или лечи вирусната инфекција може да има штетни ефекти врз здравјето на луѓето, па дури и да предизвика смрт, рече Александра Кузмановиќ, менаџер за социјални медиуми во СЗО.

Компаниите за социјални медиуми велат дека избришале голем број на дезинформации за ковид-19; отстранети се безброј екстремистички сметки и движења како теоријата на заговор QAnon; и работеле со независни проверувачи на факти и со јавните здравствени власти за да стигнат до милијарди луѓе со ажурирани информации за глобалната пандемија.

А, сепак, кажувањето факти од штетната фантастика е често полесно да се каже отколку да се направи. Брзо еволуираната наука ковид-19, според експертите за јавно здравје, ги прави етикетирањето и погрешните објави на коронавируси покомплицирано отколку филтрирањето на терористичката содржина, дури и кога глобалните лидери како американскиот претседател Џо Бајден ги повикуваат технолошките гиганти да сторат повеќе во борбата против заканата од дезинформации.

Минатиот месец, на пример, анализата во која се тврди дека вакцините против коронавирус предизвикале два смртни случаја за секои три животи што ги спасиле, била објавена во легитимно списание со рецензии. Неколку дена подоцна, тоа беше повлечено по негодувањето, иако не пред хартијата да беше широко споделена на Интернет.

Фејсбук неодамна, исто така, ја смени својата политика за забрана за објавувања во кои се тврди дека пандемијата е предизвикана од протекување од кинеска лабораторија, идеја што некогаш беше отфрлена како теорија на заговор, откако мејнстрим експертите започнаа да разговараат за таа можност.

Подемот на екстремистичката содржина

Кога станува збор за други видови на опасен говор, како отстранување екстремистички материјал преку Интернет, напорот сè уште е во тек.

Фејсбук, Гугл и Твитер агресивно ја избришаа џихадистичката пропаганда и се приклучија на напорите во целата индустрија да ги координираат нивните одговори. Но, платформите беа многу побавни во борбата против екстремно десничарска содржина, која честопати паѓа во сивата зона помеѓу легитимниот политички дискурс и целосниот говор на омраза.

Извршните директори велат дека спротивставувањето на дезинформациите за време на тековната пандемија, што може да има непосредно влијание врз здравјето на луѓето, е различно од полициското работење на долгорочните ефекти на демократскиот процес на една земја. А, сепак, компаниите се подложени на зголемен притисок да дејствуваат во пресрет на немирите на 6 јануари на Капитол Хил во Вашингтон, со креаторите на политиките кои постојано користеа отстранување на лагите на ковид-19 како пример за тоа што може да се направи ако компаниите го стават својот ум на тоа. Притисокот против крајниот десен екстремизам покрена незгодни прашања во врска со улогата на овие приватни компании во полицискиот говор, вклучително и отстранувањето на сметките на социјалните мрежи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

– Веројатно има околу 10 јасни сигнали за содржина дека се ковид дезинформации. Но, расистичката содржина е толку широка. Треба да го разгледаме тоа подетално, за тоа што подразбираме под расистичка содржина и што подразбираме под терористичка содржина“, рече Адам Хедли, директор на Техника против тероризам, непрофитна организација која работи со компании за социјални медиуми за отстранување штетен материјал.

Сепак, не е потребно многу време да се најдат бели врховисти и екстремно десничарски групи на социјалните мрежи – докази дека платформите сè уште не успеваат да го стиснат ваквиот материјал.

Глобалниот проект против омраза и екстремизам (ГПАХЕ), левичарска непрофитна организација која следи таков материјал, откри повеќе од 50 канали на ЈуТјуб со комбинирана публика од над 100.000 гледачи – со врски со т.н. движење за идентитет на генерација, чиешто антиимигрантскиот и белиот врховистички став ги забранува во Франција, соодветно на Австрија.

Фејсбук минатата година ја отстрани транснационалната група од својата мрежа. Но, на услугата за пренос на видеоснимки на Гугл, екстремистите беа во можност да промовираат дезинформации насочени кон малцински групи, како и да профитираат од рекламирање прикажано заедно со нивните видеа на Интернет, врз основа на прегледот на POLITICO за анализата на GPAHE. Алгоритмот за пребарување на YouTube предложи и други екстремно десни канали со врски со движењето „Идентитет на генерацијата“. Гугл одби да коментира.

– Има толку многу од оваа содржина. Тоа е вдлабнатина. Кога тие почнаа да се осврнуваат на содржината на исламскиот екстремизам низ сите платформи, имаше глобален консензус за кој мораше да се реши. Но, кога станува збор за крајниот десен екстремизам, тоа е голема борба затоа што е врзана за пошироки општествени конструкции. , рече Венди Виа, претседател на GPAHE.

Полициски избори на интернет

Неодамнешните државни избори во Германија илустрираат колку е тешка полициската содржина во полицијата. Фотографијата објавена на Твитер тврди дека се прикажани гласачките ливчиња за Алтернатива за Дојчланд (АFД), германската крајно десничарска политичка партија, за да го попречат изборниот успех на групата. Поставена на платформата од поранешен познат политичар на AФD, сликата беше споделена стотици пати.

Имаше само еден проблем: Тој беше лажен. Тоа беше објавување на фотографијата направена од избирачко место за време на претседателските избори во САД во ноември, каде што оригиналниот корисник на социјалните мрежи тврдеше (без докази) дека работниците ги уништиле американските ливчиња.

Компаниите за социјални медиуми може да очекуваат дека ќе мора да се справат со многу слични инциденти додека Германија се упати кон своите национални избори во септември. Лажните тврдења за изборни измами, често промовирани од водечки екстремно десничарски политичари, почнуваат да забрзуваат и покрај обидите на овие фирми да ги намалат ваквите лажни вести на Интернет. Руски медиумски групи како РТ, исто така, поттикнаа поволна слика за АFД преку нивните сметки на социјалните медиуми, засновани врз анализа на Институтот за стратешки дијалог, тинк-тенк со седиште во Лондон, кој го следи екстремизмот преку интернет низ Европската унија и САД.

– Екстремната десница се обидува да ја наруши довербата во изборите. Руските државни медиуми дадоа позитивно покритие за AFD и им дадоа повеќе простор на нивните политичари отколку за другите политички партии, рече Јулија Смирнова, една од истражувачите што спроведе преглед на активностите на социјалните мрежи околу изборите во Саксонија-Анхалт.

Досега, технолошките гиганти бавно реагираа, иако директорите на компаниите нагласуваат дека соработуваат со германските власти за да се отстранат најлошите престапници, истовремено обезбедувајќи отворен простор за разговори за претстојните избори. Тие велат дека извлекле поуки од неодамнешните претседателски избори во САД, вклучително и обидите за деградирање на политичката поделба на содржината и проверка на фактите изнесени од водечки политичари.

Но, има многу повеќе што би можеле да сторат. Бранови на антиимигрантски и сè повеќе мазигонистички содржини сè уште се провлекуваат низ мрежите за содржина на компаниите, според Феликс Карте, поранешен службеник на Европската унија кој координира дезинформации во работењето на неколку германски непрофитни организации околу гласањето во септември преку „Ресет“, група за техничко застапување.

Локалните власти, рече тој, бавно постапуваа поради загриженоста за попречување на политичката дебата, додека платформите, и покрај растечките повици за време на пандемијата на ковид-19, бавно ги отворија своите мрежи за надворешно испитување.

– Германија има многу важна стабилизирачка функција за западната демократија. Ако изборната измама или политички мотивирана мазогинистичка содржина можат да се провлечат овде, што вели тоа за тоа како платформите ќе се справат со оваа содржина во други земји?, додаде Карте.