Агенцијата Франс прес објави дека е погоден станбен блок во главниот град но нема информации за жртви. Неколку експлозии одекнаа утрово во главниот град на Украина, изјави градоначалникот Виталиј Кличко.

На местото на настанот биле возила на брза помош и спасувачи. Во две згради во тек е спасување и евакуација на станарите“, додаде Кличко, пренесува Би-би-си.

Агенцијата Франс прес објави дека е погоден станбен блок во градот.

Вчера, Украина објави дека руските сили „целосно го окупирале“ клучниот источен град Северодонецк, по неколку недели жестоки борби.

Така, Русија го контролира речиси целиот регион Луганск и поголемиот дел од соседниот Доњецк, два региони кои го сочинуваат огромниот индустриски комплекс Донбас.

Зеленски во ноќното вети дека ќе ги врати сите градови освоени од Русија.

„Денеска се одбележува петтиот месец од целосна војна. Ова е таква фаза од војната – морално тешка, емотивно тешка. Кога знаеме дека непријателот нема да успее, кога разбираме дека сепак ќе можеме да ја одбраниме нашата држава, но не ги чувствуваме временските граници на ова, не чувствуваме уште колку удари, загуби, напори ќе има пред да видиме дека победата е веќе на нашиот хоризонт“, објави Зеленски на социјалните медиуми.